Április 12-e óta azonban hiába keresem a kapcsolatot vele. Magas fallal veszi körül magát. Leveleimre senki nem válaszol, telefonon nem hívnak vissza, hiába vagyok az ország egyik választott polgármestere. Senki vagyok a számára, sok-sok társammal együtt, akik a keveseket képviseljük. Nincs nyilvános fórumunk, ahol elmondhatnánk gondjainkat, nincs szervezet vagy minisztérium, mely felvállalná képviseletünket. Senkinek nem vagyunk fontosak!
Három füzetben társadalmi vitára bocsáttatott "A közigazgatási szolgáltatások korszerűsítési programja". Baráth Etele államtitkár úr szerint "... a reális opció egy olyan új lehatárolású regionális rendszer, amelyben önálló önkormányzatok nincsenek, ám delegáltak igen" (2003. május 15., MTI). Ezt megerősíteni látszik a vitaanyag is: a kistelepülések önkormányzatai leépítésre számíthatnak. A hatalmi hierarchia csúcsain kialakított reformelképzelések az én olvasatomban azt jelentik, hogy új jelszavakra - integráció, demokrácia, decentralizáció, EU, autonómia - hivatkozva egy régi beidegződés szerint, fölülről lefelé építkező rendszert akarnak kialakítani. Kistérségi társulásokba akarják terelni azokat a kistelepülési önkormányzatokat, melyek önállóságát eddig hangsúlyozták és szükségesnek mondották. Ezt kellene "önkéntes" alapon támogatnunk.
No de, mekkora ereje lenne - a lakosság száma és a támogatás mértéke alapján - egy kicsi települést képviselő polgármester szavazatának a polgármesterek tanácsában? Miképpen érvényesíthetik településük érdekeit az előnyösebb helyzetben lévőkkel szemben? Meggyőződésem, hogy a kistérségi társulásoknak a hasonló érdekeltségű és helyzetű önkormányzatokat kellene - valóban önkéntes alapon! - egybefogniuk.
A vitaanyagból arra lehet következtetni, hogy az átalakuló rendszerben a központi támogatások szerepe - az EU-ra hivatkozva - csökkenne, a saját önkormányzati bevételeké meg - a helyi adók körének és mértékének növelésével - erősödne. Ez is a kisebb és hátrányosabb helyzetű kistelepüléseket és azok lakosságát sújtaná elsősorban! Csak olyan önkormányzatok maradhatnak életben, amelyek elő tudják teremteni a pályázatokhoz és a fejlesztésekhez szükséges 20 százalékos önrészt.
Félő, hogy tovább szélesedik majd a centrum és a periféria közötti szakadék, fokozódik az elvándorlás, romlanak a fejlesztések, beruházások feltételei. Azután már - a gazdasági erejétől, jogaitól részben megfosztott - kistelepülési önkormányzatok felszámolása lehet a következő lépés - megtartva jelképesen a polgármestert és a képviselő-testületet. Ha viszont a feladatokat komplex kistérségi egységek a kistelepülésekre kihelyezve látnák el, akkor azok felértékelődnének, és nagyobb lehetne a vonzerejük. A hatalom - most így néz ki - gazdasági megszorításokkal is kész társulásba kényszeríteni az önkormányzatokat. Talán megint össze kellene hívni a polgármestereket: a végső döntést hozzák meg ők, a legilletékesebbek, akik az ország egész lakosságát képviselik.
Baló István, Salföld polgármestere - Népszabadság
2003. június 27.