|
|
|
|
A kormány nem érti a válságot
|
Bízik-e még a Fidesz az előre hozott választásokban? Mit tenne a Fidesz a pénzügyi válság ellen, ha kormányon lenne? Mi hangzott el a lehallgatási üggyel kapcsolatban a Fidesz zárt frakcióülésén? Többek között ezekre a kérdésekre válaszolt Orbán Viktor a blikk.hu-nak. |
Létrehozva: 2008. október 8., 09:46 | Utoljára frissítve: 2008. október 8., 09:49 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
- Bíznak még az előre hozott választásokban?
- Az előre hozott választásokat nem aszerint tartjuk napirenden, hogy éppen divatos-e vagy sem. Az ország érdeke az, hogy véget vessünk annak az agóniának, ami ma Magyarországon zajlik. Új kezdetre volna szükség, az új kezdet a demokráciában pedig az, hogy az emberek visszakapják a jövőről szóló a döntés jogát. De ehhez kell az MDF és az SZDSZ is. Az SZDSZ ebben a pillanatban saját önérdekét a választás érdeke elé helyezi, nekik ugyanis nem érdekük az előre hozott választás, mert ebben a helyzetben kétséges a parlamentbe jutásuk.
- És az MDF?
- Az MDF már tett lépéseket: kezdeményezte a parlament feloszlatását. Ha az SZDSZ akkor azt megszavazta volna, már készülnénk az előre hozott választásokra, és még ebben az évben megalakulhatott volna az új kormány.
- Gyurcsány Ferenc helyzetébe képzelte-e már magát?
- Ettől a Jóisten szerencsére megkímélt. A mi politikai rendünknek - a demokráciának - az alapja az emberek bizalma. Ha a bizalom megszűnik, ezek az intézmények látszatdemokráciát eredményeznek, nem igazit. Márpedig Magyarországon megszűnt a kormányfő iránti bizalom, mert eljátszotta azt.
- Európát elérte a pénzügyi válság. Ha önök lennének kormányon, mit tennének?
- Az első intézkedésünk az adócsökkentés lenne. A lehető legnagyobb mértékben.
- És a kormány hozzáállásáról mi a véleménye?
- Nem a rossz szándékot látom a kormányban, hanem azt, hogy nem értik a helyzetet. Az energiaválságot egy élelmiszer-ipari válság követte, aztán egy pénzügyi, és abból most egy reálgazdasági válság fenyeget. Ez azt jelenti, hogy miután a vállalkozások nehezebben és drágábban jutnak hitelekhez, fejlesztések és beruházások maradnak el, sok helyütt be kell zárni a gyárakat, és nőni fog a munkanélküliség. Egy válság akkor oldódik meg, ha az emberek maguk megoldják, és az állam nem gátolja, hanem segíti őket.
- Ennyi elég lenne ahhoz, hogy a válságot kiheverjük?
- Az adócsökkentés mellett két további fontos dologra lenne szükség. Az egyik a bankrendszer és a pénzügyi rendszer feletti ellenőrzés szigorítása, a másik pedig az, hogy mindenki számára világossá kell tenni: a bankbetéteket nem fenyegeti veszély. Elébe kell menni a felesleges pániknak, és azt mondani, a magyar állam eléggé erős ahhoz, hogy garantálja a bankbetétek biztonságát.
- Konzultált-e már a gazdasági élet szereplőivel?
- Napi kapcsolatban vagyok több pénzintézet vezetőjével, és rendszeresen kikérem a véleményüket.
- És pesszimisták?
- Mondjuk ki, a pénzügyi válság oka, hogy egyes bankárok elrejtették az emberek elől az igazságot, azt, hogy valójában értéktelen papírokon ülnek. Nem a törvények, hanem az emberi butaság és a kapzsiság a gyökere mindennek, és ebből a szempontból az egyetlen csak magyar területen működő bank jobban vizsgázott, mint a nyugat-európaiak.
- Ha már az OTP-nél tartunk: a hétfői zárt Fidesz-frakcióülésről az szivárgott ki, hogy a megfigyelési ügy éppen az OTP-vezér Csányi Sándorra irányult. Miből gondolja ezt?
- Egy zárt ülés, olyan feltételezések is elhangozhatnak, amelyeknek a nyilvánosság próbáját kiálló bizonyítéka még nincs. De várjuk meg a pontos információkat: ha lesznek, akkor nem fogom elrejteni önök elől.
- Hát azt tudta-e, hogy volt titokminiszterei tartják a kapcsolatot a botrányfőhős UD Zrt. vezetőjével?
- Egyszer láttam Kövér Lászlót beszélgetni a szóban forgó cég egyik vezetőjével. Nem gondolom, hogy szupertitkos dolgokról konspiráltak volna, főleg úgy, hogy ott ebédelt a szocialista Nyakó István is, csak egy másik asztalnál.
- És szóvá tette ezt?
- Nem: minden képviselőnek az a dolga, hogy a saját szakterületének szakértőivel tartsa a kapcsolatot. Az a fontos, hogy a kapcsolattartás a törvényesség keretein belül maradjon. A Fideszben senki sem lépheti át ezt. Sok ködszurkálás között egyetlen dolog a biztos, két fideszes képviselőt lehallgattak, és ez túlmegy a törvényesség keretein.
- Akkor is, ha nem ők voltak a célpontok?
- A törvények szerint az olyan beszélgetéseket, amelyek nem kapcsolódnak az ügyhöz, meg kell semmisíteni. A titkosszolgálatok nem így cselekedtek, hanem benyomultak a politikába. A pártpolitikai erőviszonyok alakításában szeretnének részt venni.
- És nem tartanak attól, hogy önöket is lehallgathatják?
- De. Takarítunk is. A Fidesznek van biztonsági igazgatója, és ő rendszeresen ellenőrzi a nyaralót, a tárgyalószobát, a lakásomat, a hivatali helyiségeket, és ha kell, "kitakarítja".
- Mit találtak eddig?
- Több mindent. Különféle "rovarokból" már van egy egész kis kollekcióm.
- Konkrétan mi történt?
- Előfordult ilyesmi már másokkal is.
- De mi most a Fidesz elnökével beszélgetünk.
- Nincs jelentősége, hogy kiről van szó, legfeljebb a politikai súlya más. Nem szeretnék űzött vadnak tűnni, de a rendszerváltás idején azt tanultam meg, ha nyilvánvaló, hogy lehallgatnak vagy követnek, egy dolgot tehetsz: nevesd ki őket.
(Fodor Bori - Tibay Gábor, blikk.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|