ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Németh: "Az amerikaiak álláspontja egybeesik a Fideszével"

Magyarország 85 százalékban függ az orosz gáztól, ami már biztonságpolitikai kérdés - hívta fel a figyelmet Németh Zsolt (45 éves), az Országgyűlés külügyi bizottságának a szélsőjobb által megtámadott fideszes elnöke, aki a parlamentben, az MSZP-képviselők viharos tapsa mellett, erősítette meg: a Fidesz kiáll a kormány Szlovákia-politikája mellett.
Létrehozva: 2008. október 9., 08:23 | Utoljára frissítve: 2008. október 9., 08:38
nyomtat küld

- Ön szerint mire vélhető az egyre nagyobb hullámokat verő lehallgatási ügy? A miniszterelnöknek nyilván kapóra jött Szilvásy György leleplezése az UD magánbiztonsági szolgálatról. Nem gyanús mégis, hogy néhány Fidesz-vezető rendszeresen konzultált az UD "szakértőivel"?

- Nekem ez a történet arról szól, hogy ma Magyarországon törvényellenesen lehet lehallgatni embereket, de tegyük hozzá, országgyűlési képviselőket is. Engem, mint a külügyi bizottság elnökét, már 2005-ben, a hírhedt "Mucuska-ügyben" sem arról tájékoztattak, hogy vigyázzak, mert adott esetben feltételezett román kémek kerülhetnek a környezetembe, hanem politikai szándékból megvádoltak, hogy rendszeres viszonyt ápolok egy olyan nővel, aki egyébként gyanús, és intim viszonyt tartott fenn több miniszterrel. A Mucuska-ügy után jött Laborc Sándor kinevezése a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) élére. Ő hat évet töltött a KGB-nél 1983 és 1989 között. Ebben olyan fokú kockázatot látott az ellenzék, hogy - nem lévén más eszköz - kivonult az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságából. Most pedig azokat az információkat, amelyeket a nemzetbiztonsági szervezetek törvénytelenül fölhalmoznak, nem semmisítik meg a törvényes eljárásoknak megfelelően, hanem politikai célra hasznosítják. Ennek a jelenségnek az igazi kockázata az, hogy eltűnik a nemzetbiztonsági szolgálatok működésének legfontosabb előfeltétele, a közbizalom.

- Laborc kinevezése miatt azért mintha túlságosan is aggódtak volna, még a NATO helyett is. Ott nem igazán okozott traumát az NBH-főnök előélete.

- Nem jól tudja. A megfelelő titkosszolgálati csatornákon egyértelmű jeleket adott le a NATO. Nyilvánvaló, hogy a szövetség működőképességébe nem fér bele, hogy ezt nyilvánossá tegye. Ám a figyelmeztetéseket tartalmazó dokumentumok a magyar állami szerveknél megtalálhatók.

- Visszatérve a mostani lehallgatási ügyre, a hivatalos indoklás szerint Demeter Ervint és Kövér Lászlót nem szándékosan hallgatták le, ők csak beleestek a szórásba.

- Az érintett képviselőket azonnal tájékoztatni kellett volna, hogy bocs', nem önöket akartuk lehallgatni. Ráadásul a keletkezett információkat, amennyiben azok bűncselekmény felderítésében nem játszanak szerepet, azonnal meg kellett volna semmisíteni. Most viszont ezeket az információkat használja fel Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő miniszter, hogy megvádolja a Fideszt: gyakorlatilag mi hallgatjuk le a titkosszolgálatokat. Ez abszurd.

- Demeterrel és Kövérrel szemben, akiket a kormány támad, az utóbbi időben ön - és a Fidesz külpolitikájának meghatározásában ugyancsak fontos szerepet játszó Martonyi János és Bába Iván - a Magyar Nemzet céltáblája lett. A lap megvádolta önöket, hogy atlantistábbak Amerikánál. Zavarja ez a fordulat?

- A Magyar Nemzet ominózus cikkében igazán az volt kifogásolható, hogy fideszes külpolitikusok személyi integritását kérdőjelezte meg, amikor Amerika iránti "elfogult álláspontjukat" indokolta. Ez elfogadhatatlan. Egy általánosabb problémát is felvet a vita: mi az oka a magyar jobboldalon tapasztalható Amerika-ellenességnek, EU-ellenességnek, globalizmusellenességnek? Ennek egyrészt történelmi magyarázata van, levezethető Trianonból, Jaltából vagy az 1956-os cserbenhagyás élményéből. Másfelől, a kilencvenes években, különösen az Egyesült Államokban, kialakult az a prekoncepció, hogy Közép-Európában a posztkommunista politikai képződmények jobban szolgálják az átmenethez szükséges stabilitást, mint a nemzeti, polgári vagy kereszténydemokrata hátterű szervezetek.

-Tény, hogy a kommunista érából magukat átmentett politikusoknak már bejáratott kapcsolataik voltak a nyugati vezetőkhöz, de az is, hogy a jobboldalon szélsőséges irányzatok is megjelentek. Ez nem indokolta az amerikai előítéleteket?

- Szerintem leginkább az számított, hogy a posztkommunista elit jeleskedett a nyugati érdekek kritikátlan kiszolgálásában - tekintettel arra, hogy a legitimitása gyenge lábakon állt. Azután persze lassan változni kezdett az amerikai külpolitikai gondolkodás. Ehhez az is hozzájárult, hogy amikor 2001 után a putyini Oroszország kezdte feléleszteni kelet-közép-európai hálózatait - és itt nem csupán a titkosszolgálatokra gondolok, hanem szélesebb értelemben véve a szocialista időkben ápolt kapcsolatokra is -, a hatalmon lévő posztkommunista pártok közül többen átértékelték nyugati orientációjukat. Magyarország mellett Szlovákia eklatáns példája ennek.

- A szlovákiai vezetés Magyarországgal szemben sem palástolja ellenséges érzelmeit. A Bem rakparton meg is elégelték a magyar kisebbség vegzálását: a budapesti szlovák nagykövetet bekérette Göncz Kinga, jelezte, hogy szükség esetén az EU-hoz fordul Magyarország. Tudja a Fidesz ebben támogatni a kormányt?

- Szlovákiában a magyarellenesség irracionális méreteket öltött, ami egyenes következménye annak, hogy a szlovák hatalom fasisztoid pártot emelt kormányba. Északi szomszédunk felrúgja a demokratikus elveket, szembefordul az emberi és a kisebbségi jogok egyetemes normáival, és ezzel veszélyezteti a régió stabilitását. Helyes lépés volt a szlovák nagykövet bekéretése. Ha a kormány következetesen fellép a magyarellenes uszítással szemben, abban támogatni fogjuk.

- Különös a hasonlóság a magyarellenes szlovákok és a magyar jobboldal bizonyos csoportjai között: mindkét táborban meglehetősen sokan táplálnak Nyugat-ellenes érzelmeket. Nem látja ezt problematikusnak a Fidesz szempontjából?

- A magyar jobbközép a jelenlegi kihívásokra kétféleképpen reagálhat. Vagy egyfajta hagyományos, sérelmi politizálást folytatunk, megharagszunk a világra, az Egyesült Államokra, és rokonszenvezünk az Amerikával szemben fellépő diktatúrákkal, így Chavezzel, relativizáljuk a kínai emberjogi helyzetet. Találkozhatunk a hazai jobboldali médiában és politikai diskurzusban ezekkel a véleményekkel, de ezek nem többségiek. Vagy pedig - ezzel szöges ellentétben - megpróbáljuk segíteni a nyugati döntéshozók térségértelmezését és politikáját. Én ezt az utat tartom helyesnek és járhatónak. Ez a Fidesz hivatalos politikai irányvonala is, amit rajtam kívül természetesen oszt Orbán Viktor és Navracsics Tibor is.

- "Magyarországnak energiára van szüksége, nem arra, hogy Németh Zsolt elzárja a csapokat" - idézet a Magyar Nemzet már említett cikkéből. Arra utal, hogy ön - April Foley budapesti amerikai nagykövettel együtt - szorgalmazta, függesszék fel a tárgyalásokat az oroszokkal a Déli Áramlatról. amíg nem oldódik meg a grúz-orosz vita. Biztos, hogy ön méri fel jól a kockázatokat?

- Senki sem akar csapokat elzárni, de alapvető nemzeti érdekünk, hogy csökkentsük függőségünket az oroszoktól. Ha az amerikaiak történetesen olyan állásponton vannak, ami összhangban van a magyar nemzeti érdekkel, akkor azt nekünk üdvözölnünk kell. A Nabucco gázvezeték a Déli Áramlattal szemben valódi alternatívát jelentene. A két gázvezeték azonban nem kiegészítené, hanem kizárná egymást, már csak azért is, mert az orosz politika foggal-körömmel küzd a Nabucco megvalósítása ellen. Ilyen értelemben ebben a kérdésben szerencsére az amerikaiak álláspontja egybeesik a Fideszével. Ugyanakkor a magyar kormány az amerikaiakétól eltérő álláspontot képvisel. Garamhegyi Ábel, a Gazdasági Minisztérium államtitkára nemrég kijelentette: nincsenek racionális érvek a tárgyalások felfüggesztése mellett, amit "egyes amerikaiak" szorgalmaznak. Az amerikai álláspontot "geopolitikai játszmaként" állította be. Ezzel mi nem értünk egyet.

- Kétségtelen, hogy a magyar kormány egyensúlyozni próbál: januárban Nabucco-konferenciát szervez, de ragaszkodik a Déli Áramlattal kapcsolatos tárgyalások folytatásához is. Annál inkább, mert az utóbbi előkészítése gyorsabban halad, az államközi szerződéseket is aláírták már.

- Szeretnék egy félreértést eloszlatni: a Déli Áramlat nem tart előrébb, mert - ellentétben a Nabuccóval - kérdéses például a nyomvonala és a költségvetése. Emellett Moszkvának még meg kell győznie Ukrajnát, engedje át tengeri területein az őt hátrányosan érintő vezetéket. Ráadásul hamarosan meg lehet kötni az államközi egyezményt a Nabucco vonatkozásában is. Erről tájékoztatta nemrég Bayer Mihály, a kormány által kinevezett "Nabucco-nagykövet" a parlament külügyi bizottságát.

(Hirschler Richárd, hvg.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések