fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Legyen minden településnek saját piaca
2008. október 9., 11:38
Mindannyian szeretnénk egészségesebben élni, de úgy érezzük ez manapság egyre több nehézségbe ütközik. Veszélyes anyagok vannak az élelmiszereinkben, kevés pihenőidőnkben szó sem lehet mozgásról, úgyis mindenhova rohanunk, betegségünkben halogatjuk az orvoshoz menést, keveset alszunk vagy nyugtalanul hánykolódunk az ágyunkban. Sokszor kimerültek, rosszkedvűek vagyunk ezért vigasztalásul esténként a tévé előtt mogyorót ropogtatunk vagy jégkrémet kanalazgatunk. Ám vannak, akik minden fáradtságuk ellenére az akadályokat legyőzve megküzdenek maguk és a családjuk egészségéért. Sőt élnek közöttünk olyan emberek, akiknek szívügye lett mindannyiunk egészsége. A Zsámbéki Hírek Selmeczi Gabriellát kérdezte az egészséges életmód megvalósításának fortélyairól.

- Önről sokan tudják, hogy országgyűlési képviselő azt azonban egyelőre kevesebben, hogy az egészséges életmód elkötelezett híve, sokat tesz annak népszerűsítéséért. Mióta és hogyan?

- Nagyon régóta tudatosan figyelek arra, hogy - ahogyan a népi szólás mondja - "jó karban" legyek. Gyerekkoromban sok baj volt velem, csak ránéztem egy zsíros ételre, és rögtön gyomorrontást kaptam. Étvágyam se volt, csak a palacsintát és a mákos tésztát szerettem. A környezetem állandóan aggódott, hogy milyen sovány ez a gyerek, miért nem eszik ez a gyerek, és közben kétségbeesve csapkodták össze a kezüket. Az evés így állandó téma volt nálunk, igaz ellenkező előjellel, mint mostanában. Később, már a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán foglalkoztam az egészséges étkezéssel, táplálkozástudományt hallgattam Zajkás tanár úrtól. Nagyon szerettem ezeket az órákat! Amit a kiegyensúlyozott táplálkozásról tudok, azt akkor tanultam meg, azóta is "abból élek". Igaz akkor még nem volt ekkora probléma az élelmiszerek minősége. Kapirgálós csirkéből készítették a rántott húst, a paradicsomnak, paprikának igazi finom illata volt, és a fokhagymát sem Kínából hozták a magyar boltok polcaira. Télen pedig nem vágytunk banánra, kiwire, de két fogócska között nagymamám elkapott bennünket a többi unokájával egyetemben, és savanyú káposztát etetett velünk, mondván ettől leszünk okosak és szépek. Most már tudom miért, tele van C-vitaminnal.

Az egészséges életmód azonban jóval több, mint az étkezés!

Sokat kell mozogni, sportolni! Nincs rá idő? Senkinek sincs. Ki kell kapcsolni a tévét, fel kell húzni a tornacipőt, kell egy agyonhasznált melegítő, és futás. Én így kezdtem el tíz éve futni. Bevallom, nagyon nehéz időszaka volt akkor az életemnek, és azt mondtam, ha körbe tudom futni a Margit-szigetet, akkor minden rosszat legyőzök. 10 perc után azt hittem meghalok. Nem kaptam levegőt, fájt mindenem úgy éreztem, összeesek. De nem adtam fel, sikerült! Egy barátnőm futott velem az elején, ő adta a taktikai utasításokat, és tartotta bennem a lelket.

Meggyőződésem, hogy az egészséges életmódról sokat kell beszélni, el kell mondani a személyes példákat, az apróbb trükköket, sikereket, kudarcokat. Rendszeresen ott vagyok az egészséges életmódot népszerűsítő programokon, a mellrák elleni küzdelem figyelemfelkeltő eseményein: az Egészség Hídja nevű rendezvényeken vagy az Avon sétáin.

Magam is szervezek hasonló akciókat. Az alapítványom jótékonysági árverések megrendezésével beteg kisgyermekek gyógykezelésében segített. A nyáron pedig elindítottam internetes oldalamat a www.selmeczigabi.hu-t, ahol a látogatók az élet szeretetéről olvashatnak, beszélgetéseket sikerről, egészségről, divatról, gyereknevelésről. Ismert emberek adnak jó tanácsokat, mesélnek saját életükről.

És még valami...

- Szívügyemnek tartom, hogy népszerűsítsem a piacon való vásárlást. Legyen minden településnek saját piaca, ahol friss, magyar zöldséget, gyümölcsöt, mézet lehet vásárolni. Hiszen a legjobb garancia az, hogy vevő és eladó ismeri egymást. A piacon lehet egy kicsit beszélgetni is, úgy mint ahogyan régen nagyanyáink tették. A kiskertekben megtermelt felesleget a településen lakó gazdák kivihetik és eladhatják, nem kell helypénzt és helyi adót fizetniük, mert az önkormányzat magáénak érzi a piacot. Tudom, Zsámbékon van piac, én is sokszor vásároltam itt, de a legtöbb faluban, kisvárosban még a kilencvenes években megszűntek.

- Júliusban megszületett második gyermeke, mit tanácsolna kisgyermekes szülőknek, hogyan, mivel kezdjék és folytassák az egészséges életmódra nevelést?

- A kisgyermekek azt, és úgy tesznek, ahogy azt anyától és apától látják. Ha még vacsora alatt is lógunk a tévén, ha mindig idegesek vagyunk, ha a testmozgást letudjuk egy jó focimeccs végignézésével, a gyerekeink is ezt tartják természetesnek. Mi magunk vagyunk a példák, legalábbis kezdetben. Legyen természetes a hétvégi kirándulás, ismertessünk meg a gyermekünkkel többféle sportot és hagyjuk, hogy ő válasszon közülük. Ne engedjünk az édességek és a gyorsételek csábításának! Nem könnyű. Én például nem tartok otthon semmiféle nassolni valót. Semmit. Így nem is tudunk nassolni. Egy jó mézes tea pótolhatja a cukrot vagy a csokit.

- Ha felnőttként máról-holnapra szeretnénk egészségesebben élni, mi legyen az első lépésünk?

- Felnőttként? Először is szeressük magunkat. Azt látom a környezetemben, hogy mindenki elégedetlen magával, az életével. Az emberek tele vannak panasszal. Csúnya világban élünk, sokat csalódtunk, de a boldogság, a belső béke mégis rajtunk múlik. Az számít, hogyan éljük meg a mindennapokat, látjuk-e magunk körül a szépet, a jót. Közhely? Lehet. 43 évesen mégis ezt tudom tanácsolni. Átéltem egyet s mást, ezért próbálok vigyázni az egészségemre, igyekszem a jót látni, megbecsülöm az igaz barátságot, és ami a legfontosabb, boldog vagyok, hogy ilyen szép családom van.

A magyar lakosság általános egészségi állapotáról évről-évre, egyre riasztóbb adatok kerülnek nyilvánosságra. Milyen irányra lenne szükség, hogy az össznépi egészségromlás ne fokozódjon tovább?

- Igen, egyre riasztóbbak az egészségügyi mutatók, a magyar egészségügy katasztrofális helyzete pedig mindennapos beszédtémává vált. Ma a költséghatékonyság a jelszó, holott az egészségügynek a megelőzésről és a gyógyításról kell szólnia. Jó vezetőkre, hozzáértő emberekre van szükség, akik szeretik ezt az országot, szeretik az itt élő embereket, akik a pozíciójukban nem a karriert és a hatalmat látják. Választások lesznek. Jól meg kell gondolni, hogyan döntünk. Országosan és helyben is.

Dr. Selmeczi Gabriella 1965. június 21-én született, üzemgazdász, újságíró, jogász. Házas, két gyermeke van, Lilla Emese és Bulcsú Miklós. 1994 óta országgyűlési képviselő a Fidesz színeiben, 1998-tól 2002-ig Zsámbékot is képviselte a parlamentben.

(Zsámbéki Hírek)