fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Fidesz kezdeményező magatartást vár a PSZÁF-től
2008. október 9., 14:15
Varga Mihály elmondta, a világban kialakult pénzügyi válsághelyzetben a magyar pénzügyi felügyeletnek is kezdeményezőnek kell lennie, elébe kell mennie a problémáknak; a Fidesz alelnöke, gazdasági kabinetvezetője erről csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján beszélt az MTI kérdésére.

A fideszes politikus ezen a héten beszélt arról, hogy Fidesz elnökségének értékelése szerint a kormány elbagatellizálja a világgazdasági válságból adódó problémákat, pedig - mint mondta - ebben a helyzetben cselekvőképes kormányra, adócsökkentésre és a pénzügyi ellenőrző rendszerek szigorítására van szükség.

Az Orbán-kormány pénzügyminisztere az MTI kérdésére csütörtökön azt mondta, ez utóbbi lépés egyrészt azt jelenti, hogy a magyar felügyeletnek (Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete - PSZÁF) is kezdeményezőnek kell lennie, elébe kell mennie a problémáknak.

"Nem azt kell megvárni, hogy valaki feljelentést tesz, vagy egy problémával előáll. Azt várjuk el, hogy kezdeményező módon történjenek meg felügyeleti vizsgálatok" - mondta.

A Fidesz alelnöke helyesnek tartja, hogy Magyarországon egységes lett a felügyeleti rendszer, de mint mondta, nagyon kevés visszajelzést kapnak arról, hogy a munka milyen mélységű.

"Számunkra nagyon sokszor tűnik úgy, mintha a felügyelet csak utólag reagálna a felvetődő problémákra, holott a mostani világgazdasági, pénzügyi válságból is jól látszik, hogy a felügyeleteknek elébe kell menni a problémáknak" - fogalmazott.

Elmondta, a pénzügyi válság is részben azért következett be, mert olyan eszközök jelentek meg a pénzügyi világban, amelyekre a felügyeletek nem voltak felkészülve, bár ezért elsősorban az amerikai felügyeleteket kell elmarasztalni.

Varga Mihály arról is beszélt, hogy a jelenlegi helyzetben a magyar felügyeleti rendszert jobban kellene integrálni az európai rendszerbe, ugyanis a Magyarországon lévő problémák egy része is azért jelentkezik, mert olyan leánybankok vannak, amelyeknek az anyabankjaik kerülnek gondok közé.

Mint mondta, európai szintű megoldást kell keresni az európai szintű problémákra, ezért az unión belül azt az álláspontot kell képviselnie a magyar kormánynak, hogy a felügyeleti rendszer legyen egységesebb és jóval szélesebb hatáskörű.

(MTI)