fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Erősítené a fogyasztói jogokat a Bizottság
2008. október 10., 11:32
Az Európai Bizottság október 8.-án ismertetett javaslata erősítené a fogyasztói jogokat internetes és bolti vásárlás esetén. Szigorúbb feltételeket írna elő például az előzetes tájékoztatással, a kiszállítással, meghibásodással kapcsolatban és egyértelműbben szabályozná az e- (internetes) és az m- (mobil) kereskedelmet is.

A határokon átnyúló vásárlást folytató fogyasztók évente átlagosan 800 eurót, tehát összesen 24 milliárd eurót költenek, ami azt mutatja, hogy az internetes piac hatalmas lehetőségeket rejt magában, ha több ember vásárolna bizalommal nemzeti határain túl is.

Az internet rengeteg lehetőséget kínál a fogyasztók számára. Számos információt tartalmaz a termékekről és az árakról, valamint a korábbiaknál sokkal több kiskereskedő elérését teszi lehetővé. Már 150 millió uniós polgár - a népesség fele - vásárol az interneten. Közülük eddig csak 30 millióan bonyolítanak az Európai Unióban határokon átnyúló üzleteket.

Jelenlegi szabályok

Az uniós fogyasztóvédelem jelenlegi szabályai az alábbi négy területre vonatkozó uniós irányelvekből állnak: tisztességtelen szerződési feltételek (93/13/EK irányelv), értékesítés és jótállás (1999/44/EK irányelv), távértékesítés (97/7/EK irányelv), valamint házaló kereskedelem (85/577/EK irányelv). Ezek az irányelvek bizonyos minimumkövetelményeket tartalmaznak. Ezen minimumkövetelmények mellé a tagállamok az évek során egyre-másra kiegészítő szabályokat hoztak koordináció nélkül, aminek eredményeképpen az uniós fogyasztói szerződési jog 27 különböző szabálycsomag szerteágazó rendszere, amely különböző tájékoztatási kötelezettségekből, eltérő hosszúságú, 7-től 15 napig terjedő megfontolási időkből, valamint a visszatérítésre és a javításra vonatkozó, eltérő szabályokból áll.

Az új javaslat

A fogyasztói jogokról szóló irányelv hatálya alá a termék- és szolgáltatásértékesítésre vonatkozó, az üzleti vállalkozások és a fogyasztók közötti szerződések tartoznak. Az irányelv általában valamennyi szerződéstípusra kiterjed, azaz az üzletben történő vásárlásra, a távértékesítésre vagy az üzlethelyiségen kívüli vásárlásra.

A szerződéskötést megelőző tájékoztatás. Az irányelv valamennyi fogyasztói szerződés esetében egyértelmű tájékoztatási kötelezettségeket ír elő a kereskedők számára annak érdekében, hogy a fogyasztók tudatosan választhassanak; a rendelkezésre bocsátandó információk közé tartozik a termék főbb jellemzőinek leírása, a kereskedő neve és címe, az adót tartalmazó ár, az összes fuvardíj, szállítási-, vagy postaköltség;

Szállítási szabályok és a kockázat fogyasztóra történő átruházása (uniós szinten jelenleg nincs szabályozva): A kereskedőnek a szerződés aláírásától számított 30 naptári napon belül el kell szállítania a terméket a fogyasztónak. A termék esetleges megrongálódása vagy elvesztése esetén a kereskedő viseli a kockázatot és a költségeket addig, amíg a fogyasztó a terméket kézhez nem kapja. A legtöbb tagállamban új az a fogyasztói jog, hogy a szállítási késedelem vagy a szállítás elmulasztása esetén a fogyasztónak jogában áll a termék árának mielőbbi, de legkésőbb a szállítás napjától számított 7 napon belüli visszatérítése.

Megfontolási idő (távértékesítés, pl. internetes, mobiltelefonos, katalógusból történő vagy agresszív értésesítés): EU-szerte egységes, 14 napos megfontolási idő, amely alatt a fogyasztó meggondolhatja magát. Egy könnyen használható, kötelező elállási formanyomtatvány bevezetése.

Javítás, csere, garancia. A nagyobb biztonság érdekében a hibás terméket vásárolt valamennyi fogyasztó ugyanazokkal a jogorvoslati lehetőségekkel élhet (elsőként az áru kicserélése, ezt követően pedig árának csökkentése vagy a pénz visszatérítése).

Tisztességtelen szerződési feltételek: új fekete lista az egész EU-ban betiltott tisztességtelen szerződési feltételekről, valamint azon szerződési feltételek uniós szürke listája, amelyek tisztességtelennek minősülnek, amennyiben a kereskedő nem bizonyítja ennek ellenkezőjét.

A fogyasztóvédelmet is számos, többek között az alábbi területeken megerősítették:

Online árverések: az irányelv előírja, hogy az árverések, beleértve az elektronikus árveréseket is, esetében is be kell tartani a tájékoztatási kötelezettségeket.

Agresszív értékesítés: Az agresszív értékesítéssel, tehát az üzlethelyiségeken kívül lebonyolított értékesítéssel/"közvetlen értékesítéssel" szembeni védelmet is jelentősen megerősítették, válaszolva az elsősorban az olyan agresszív értékesítéssel kapcsolatban beérkezett számos fogyasztói panaszra, ahol eddig nem nyújtottak megfelelő védelmet a fogyasztók számára; a védelem fokozása a közvetlen értékesítési szerződések kibővített fogalommeghatározása, valamint egyéb jogszabályi hézagok kiküszöbölése által történt.

A szerződéses jogokról szóló irányelvet az Európai Parlamentnek és a Miniszterek Tanácsa keretében az EU-tagállamok kormányainak kell elfogadnia, mielőtt hatályba léphet.

(euvonal)