A társadalmi integráció elősegítéséről és a szegénység elleni küzdelemről készült jelentést fogadott el az EP.
A foglalkoztatási és szociális szakbizottság által előterjesztett, és csütörtökön, 540-57-32 arányban megszavazott EP-jelentés többek között az unió lakosainak egyharmadát érintő dolgozói szegénységgel, a gyermekszegénységgel és a hajléktalansággal foglalkozik.
Minimálbérből szegényen
Számos tagállamban még mindig nincs garantált minimumjövedelem. A parlament ezért azt szeretné, hogy a minimálbér, illetve az olyan jövedelmek, mint például a munkanélküli, rokkantsági segély vagy a nyugdíj minden tagállamban érjék el a nemzeti átlagjövedelem legalább 60 százalékát, azaz az uniós szegénységi küszöböt. A képviselők a tagállamoktól azt várják, ne csupán az alacsonyabb jövedelmek, hanem az átlagjövedelem adóterhei is csökkenjenek, elősegítendő a feketemunka felszámolását.
Az elszegényedés kockázata a nőket sokkal nagyobb mértékben fenyegeti, mint a férfiakat. Átlagos jövedelmük a férfiak átlagjövedelmének még mindig csak 55 százalékát éri el - írja a jelentéstevő, Gabriele Zimmer (Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal, német). Az EP ezért azt akarja, hogy a nők, különösen a gyermeküket egyedül nevelők, a migránsok, a menekültek és etnikai kisebbséghez tartozók, valamint az idősebbek és fogyatékkal élők kapjanak kiemelt figyelmet a szociális politikákban.
Gyermekszegénység
Ma az unió népességének közel egyharmadát a gyermekek és fiatalok teszik ki. Közülük 19 milliót nap mint nap fenyeget a szegénység kockázata. Helyzetük között tagállamonként óriási különbségek vannak. Míg Svédországban a szegénységi küszöbön élő gyermekek aránya kevesebb, mint 10 százalék, például Lengyelországban és Litvániában meghaladja a húsz százalékot - olvasható a jelentésben.
A parlament ezért azt akarja, hogy 2012-ig minden tagállamban felére csökkenjen a szegénységben élő gyermekek száma, valamint hogy 2015-re a gyermekek legalább 90 százaléka számára biztosított legyen a gyermekgondozás születésüktől az iskolaköteles kor betöltéséig. Az EP azt is szeretné, ha az iskolai étkezés, az iskolabusz és a gyermekellátás alapvető szociális szolgáltatás lenne.
Buszjegy, internet és fűtés mindenkinek
A képviselők elérhetővé és megfizethetővé tennék a fontos közszolgáltatásokat (például víz, fűtés, áram, közlekedés, telekommunikáció). A parlament nem támogatja az ilyen szolgáltatások további privatizációját, és azt szeretné, ha a tagállamok szociális alaptarifákat állapítanának meg a veszélyeztetett csoportok számára. Az EP emellett azt várja a tagállamoktól, hogy teremtsék meg mikrohitelek felvételének lehetőségét, az anyagi gondokkal küzdők számára pedig biztosítsák az ingyenes oktatást és egészségügyi ellátást.
Hajléktalanok és utcagyerekek
A képviselők szerint a hajléktalanok számára szinte lehetetlen a munkaerőpiacra való bejutás - olvasható a jelentésben. A képviselők ezért azt szeretnék, ha a tagállamok hatékonyabb "téli vészterveket" dolgoznának ki, gondoskodnának a mindenki számára megfizethető minőségi lakásról, 2015-re pedig felszámolnák az utcai hajléktalanságot. Az EP ugyancsak 2015-ig szeretné elérni, hogy ne legyenek utcán élő gyerekek Európában.
Emellett a képviselők szeretnék mielőbb felszámolni a gyermekmunkát, a gyermekkereskedelmet és -prostitúciót, illetve a gyermekek elleni családon belüli erőszakot és a korai iskolaelhagyást.