fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A droid
2008. október 11., 08:21
Hazánkra viszonylag csekély mértékben hathat a nemzetközi hitelválság, aki ennek az ellenkezőjét állítja, így Orbán Viktor, az felelőtlenül riogat - lényegében ezt mondta néhány napja a miniszterelnök. Ismét kiderült, Gyurcsány Ferenc vélhetőleg nem ezen a földön, nem ebben az országban él, tehát egy marslakó vagy egy droid. Ha megnyomnak rajta egy gombot, pityereg, de nem lát előbbre az orránál.

Ez a meghatározhatatlan anyagból gyúrt lény ismét átverte az országot. Mert nem csak azt kell szajkózni mindennap, hogy a nyugdíjasoknak nem kell félniük. (Még akkor sem, ha a választásokkor ez a réteg igen fontos szerepet tölt be Gyurcsány életében.) Vannak itt olyan emberek is, akik most dolgoznak, most adóznak, és annak ellenére, hogy nagy részük devizában eladósodott, most ők biztosítják a költségvetési bevételeket.

Őket sújtja leginkább a válság. A forint hihetetlen gyengülését követően ugyanis meredeken emelkednek majd a törlesztőrészletek. Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke nemrég még arról beszélt - akkor 230 forintért lehetett eurót vásárolni, tegnap 272 forint is volt az árfolyam -, hogy a forintot a jegybank erősen fogja tartani. Ez egyelőre nem sikerült. Simor egyébként tegnap bejelentette, ha kell, beavatkoznak a folyamatokba. Végre. Persze kit érdekelne a forintárfolyam, ha mondjuk Szlovákiához hasonlóan januártól nálunk is az euró lenne a fizetőeszköz?

A magyar tőzsde úgy omlott össze, mint a kártyavár. A részvényárak zuhanása miatt a kereskedést számtalan alkalommal fel kellett függeszteni. Megjelentek a spekulánsok is. Egy külföldi eladó még csütörtökön támadni kezdte az OTP-t, így a bank papírjainak árfolyama 14 százalékot zuhant. Ezt követően a Reuters Londonból azt jelentette, hogy olyan híresztelések kerültek napvilágra, miszerint az OTP-t a kormány "megmentené". Ezt a kormány cáfolta. Az OTP részvényárai tegnap is jelentősen estek. Csányi Sándor, az OTP első embere szerint azonban pánikra semmi ok, a bank likviditása stabil. Egyben közölte, az OTP pénteken a rendőrségen, a brit hatóságoknál pedig a jövő héten tőkebefektetési csalás miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz, mert úgy gondolják, hogy az "utolsó perces" megbízások alkalmasak arra, hogy másokat részvényeik eladására bírjanak, és nem valós képet tükröznek a piacról, mindezek rémhírterjesztéssel párosulnak. (Sokak szerint Szilvásy György titokminiszter akciója, a megfigyelési ügy kirobbantása is Csányi Sándort, vagyis az OTP-t célozta. Orbán Viktor pártelnök a Fidesz-frakció zárt ülésén az MTI szerint arról beszélt, hogy az ügy hátterében az oroszok lehetnek.) A spekulánsok amúgy a legsérülékenyebb országokat találják meg. Magyarországnak magas a külső adóssága, lassú a gazdasági növekedése. Hat év szocialista-liberális kormányzás után elértük, hogy a spekulánsok ideális célpontjává váltunk. Barcza György, a K&H Bank elemzője sötét jövőt fest. Mint mondta, Izlandot a spekulánsok bedöntötték, Dél-Korea a második célpontjuk, Magyarország pedig a harmadik.

Túl azon, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette MSZP felhagyott a Beindultunk! szlogent viselő, az embereket irritáló kampánnyal, nézzük, mi változik még a nemzetközi hitelválság hazánkra gyakorolt "viszonylag csekély" hatásának következtében. Átírják a költségvetést, az adótörvényeket, azt a kicsiny adócsökkentést is elhalasztják, amit terveztek, és módosulni fog a növekedésre, az inflációra, a fogyasztásra, a bérnövekedésre és a beruházásra vonatkozó kormányzati prognózis is.

A legfontosabb változás azonban mégiscsak az, hogy tegnap délutánra az Orbán-fóbiában szenvedő Gyurcsány Ferenc véleménye megváltozott. A kormányfő már a következőket mondta: a válság egyre kiterjedtebb, elérte Magyarországot is, és ebben a helyzetben a magyar emberek érdekeinek védelmében össze kell fognia a jegybanknak, a munkaadóknak, a munkavállalóknak, a törvényhozásnak, valamint a kormánynak. Végre.

(Villányi Károly, Magyar Nemzet)