fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tegnap találkoztak az EU külügyminiszterei
2008. október 14., 12:31
Luxemburgban találkoztak az EU 27 tagállamának külügyminiszterei tegnap (október 13.). A találkozón többek közt arról is megállapodtak, hogy feloldják az egyes fehérorosz és üzbég személyekre vonatkozó utazási korlátozásokat. Lukasenkó 6 hónapos "próbaidőt" kapott. A miniszterek Mexikó, Moldova és Zimbabwe kérdését is érintették.

Az Általános Ügyek és Külkapcsolatok Tanácsa (GAERC) tegnap (október 13.) Luxemburgban ült össze. A 27 tagállam külügyminiszterei egyrészt a hét közepén (október 15-16.) tartandó Európai Tanács ülését készítették elő, de döntöttek az üzbég és a fehérorosz vezetőkkel szemben érvényben lévő utazási megszorítások feloldásáról is.

"Jutalmazni kell az előrehaladást"<=b>

Az Egyesült Államok által csak "Európa utolsó diktátorának" nevezett Lukasenkó és negyven másik fehérorosz politikus mostantól újra szabadon utazhat az EU tagállamaiba. A korlátozást csak hat személyre tartották fenn, köztük Lidiya Yermoshina Központi Választási Biztosra és Vladimir Naumov belügyminiszterre.

Az utazási korlátozást az Európai Unió 1999-ben vezette be, miután az ellenzéket több alkalommal érte fenyegetés. A 2006-os elnöki választás után az EU még a 41 személy unión belüli kintlévőségeit is befagyasztotta, mivel véleménye szerint az nem felelt meg a nemzetközi normáknak.

Bár Benita Ferrero-Waldner, az Európai Bizottság külkapcsolatokért felelős tagja úgy nyilatkozott, az EU szerint "jutalmazni kell az előrehaladást", valószínű, hogy a lépés mögött inkább az a félelem áll, hogy a mostani szankciók mellett, Fehéroroszország Moszkva szövetségese lesz. A külügyminiszterek mindenesetre leszögezték, hogy továbbra sem elégedettek a Fehéroroszországban uralkodó emberi jogi helyzettel.

Néhány tagállam képviselője nem is értett egyet az enyhítéssel. Carl Bildt svéd külügyminiszter a BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy a múlt hónapban tartott választások után is minden képviselői helyet Lukasenkó hívei szereztek meg, így a helyzet nem indokolja a könnyítést.

Az üzbégek a határaikat próbálgatják

Hasonló könnyítések léptek életbe egyes üzbég vezetőkkel szemben is. A Tanács 2007 novemberében vezetett be korlátozásokat nyolc üzbég politikai szereplővel szemben, akiket a 2005 májusában Andizsánban kitört felkelés ellen alkalmazott "válogatás nélküli és aránytalan erőszakért" tettek felelőssé. Ezek között több katonai személy és politikus volt, köztük Rustam Raulovich Inoyatov a nemzetbiztonsági szolgálat vezetője és az akkori belügyminiszter, Zakirjan Almatov.

A Tanács üdvözölte, hogy Üzbegisztán több emberi jogi aktivistát is szabadon engedett, és több pozitív lépést is tett a jogrendszer megfelelő átalakítása fel, ugyanakkor felhítva a figyelmet arra, hogy több üzbég tartományban továbbra sem tisztelik az emberi jogokat.

Bár a Tanács az enyhítések mellett 12 hónappal meghosszabbította az Üzbegisztánnal szemben érvényben lévő fegyverembargót, döntése mégis gyengének látszik, ha figyelembe vesszük, hogy pénteken (október 10.) az üzbég hatóságok letartóztatták a New York Times és a Radio Free Europe újságíróját, Solizhon Abdurakhmanovot.

Veronika Szente Goldston a Human Rights Watch kampánytagja az EUobservernek elmondta, "ez csak egy újabb jó példája annak, hogyan űznek gúnyt az üzbég hatóságok az EU követelményeiből". Szente Goldston szerint az EU-nak a szankcionálást kellene kipróbálnia az üzbég esetben.

(euractiv.hu)