A hivatalos protokoll szerint két szék vár minden delegációt az október 14-én kezdődő EU-csúcs brüsszeli üléstermében: egy helyet a tagállam végrehajtó hatalmának feje (állam-, vagy kormányfő, állami berendezkedéstől függően), egyet pedig az állam külügy- vagy pénzügyminisztere számára tartanak fenn. Ezt a szokásos menetrendet írná most felül Lengyelország.
Az államfő (aki az ellenzéki Jog és Igazságosság párt tagja) ugyanis azt szeretné, ha a Lisszaboni Szerződésről, a grúziai válságról, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos uniós csomag kapcsán kialakított lengyel álláspontot személyesen ő maga képviselhetné a tárgyalásokon. Az államfői kabinet érvelése szerint a miniszterelnök az államfő alkotmányos jogát sértené meg azzal, ha nem engedné szóhoz jutni a csúcson.
A miniszterelnök ugyanakkor (aki külügy- és pénzügyminiszterével együtt utazik Brüsszelbe) úgy véli, ezen kérdésekben már régen megszilárdult a lengyel álláspont, ugyanakkor félti Lengyelország megítélését. "Elnök úr, térden állva könyörgök önnek, ne jöjjön Brüsszelbe, ne gyengítse hazánk tárgyalási pozícióit"- fakadt ki Donald Tusk a lengyel nemzeti rádióban.