A Bizottság hétfőn bemutatott alapelvei szerint két éven keresztül megengedett lesz a bankbetétekre nyújtott nemzeti garancia.
Az európai állami támogatások szabályozásának enyhítéséről szóló bejelentés azután érkezett, hogy Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság több száz milliárd euró értékű nemzeti mentőcsomagokról határoztak, hogy megmentsék hanyatló pénzintézeteiket. A közös lépés nagy megkönnyebbülést hozott az európai piacokon, a londoni FTSE 100 több mint 7 százalékkal nőtt, a frankfurti, párizsi és a milánói tőzsde pedig a 10 százalékos növekedést is meghaladta.
Hétfőn Franciaország 360 milliárd eurós mentőcsomagot tett elérhetővé hitelgarancia és kölcsöntőke formájában, Németország pedig mintegy 500 milliárd eurót pumpált a bankszektorba hitelgarancia és tőkeinjekcióként. A britek eddig 640 milliárd eurót injekcióztak a pénzpiacba, most pedig további 37 milliárd fontot (47 milliárd eurót) nyújtanak az ország három legnagyobb pénzintézetének (Royal Bank Scotland, HBOS és a Lloyds TSB).
A lépéseket a vasárnap Párizsban kidolgozott alapelvek alapján hajtották végre. Az ötlet magját a brit miniszterelnök, Gordon Brown javaslata képezte (EurActiv.hu 2008.10.13.). Az alapelvek között megtalálható:
Állami garanciát kell nyújtani az új adósságkibocsátásokra,
friss tőkeinjekció az európai bankok részére,
fedezetet kell nyújtani a bankközi kölcsönök piacán, a likviditás növelése érdekében és
új könyvelési szabályozásokat kell bevezetni, melyek időszakosan felfüggesztik az ún. "mark to market" könyvelési technikát, amelyet a helyzet rosszabbodásáért felelősnek tartanak.
Uniós elfogadás 24 órán belül
A bizalom növelésének további eszközeként a Bizottság garantálta, hogy a nemzeti mentőöveket 24 órán belül engedélyezni fogják, ha megfelelnek az új állami támogatási alapelveknek.
Hasonló alapelvek kidolgozására már régóta vártak az európai kormányok, hiszen így nem kell törniük a fejüket, hogyan oldják meg, hogy a pénzpiaci válságra nemzetileg adott válaszaik, egyszerre jelentsenek megoldást a krízisre és feleljenek meg az igen szigorú uniós állami támogatási szabályoknak. Ez a szokatlan sietség rendkívül fontos lehet, ha figyelembe vesszük, milyen változékonyság volt jellemző a piacokra az elmúlt hetekben.
Az alapelvek szerint a akkora beavatkozásra van szükség, "amekkora szükséges ahhoz, hogy lehetővé váljék a pénzügyi piacokon beállt jelenlegi zavarok kezelése". Különösen fontos, hogy az állami kezességvállalás "két éves időtartamig" lesz lehetséges és meghagyták az időtartam meghosszabbításának lehetőségét is "a Bizottság egyetértése mellett" és "amíg a válság és a pénzügypiacok úgy kívánják".
Az állami támogatást azonban terjedelmében határok közé kell szorítani, hogy megakadályozzák, hogy "egyes pénzintézetek vagy piaci szereplők jogtalan előnyökhöz jussanak," mondta a Bizottság.
A kormányoknak ráadásul azt is biztosítaniuk kell, hogy a területükön működő minden bank hozzáférést nyerhet a forrásokhoz, nemzetiségtől függetlenül.
Ez volt a Bizottság legfőbb ellenérve is, amelyet az ír mentőcsomag kapcsán vetett fel. Az írek ugyanis csak és kizárólag az ír bankok számára kívántak segítséget nyújtani, az Írországban működő külföldi tulajdonú bankoknak nem. Ez jelentős tőkeösszevonást eredményezett volna a védett bankok javára, melynek főleg a brit bankok látták volna kárát.
A Bizottság kritikáinak hatására felülvizsgált ír tervezet már nem tartalmaz ilyen diszkriminatív részleteket, így az EU azt hétfőn hivatalosan is elfogadta. A Bizottság mostanra már a brit, a dán, a francia és a német mentőcsomagokat is elfogadta, függőben van azonban a spanyol, az osztrák, az olasz és a portugál csomag ügye.
A nem-diszkriminatív alapelvek mellett, az alapelvek azt is elvárják, hogy az állami támogatásban részesülő bankok "legalább a támogatás költségének egy jelentős részét vállalja magára" és fizessen "megfelelő ellenszolgáltatást" a kapott pénzért cserébe.