fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Vélemények az új MDF-frakcióról
2008. október 15., 08:29
Hétfőn megmenekült az MDF-frakció. A bővülés Lengyel Zoltánnak köszönhető. Az ezzel kapcsolatos véleményekről a Magyar Hírlap érdeklődött.

Zárug Péter Farkas politológus

- Politikai burleszknek minősíthető az MDF-frakció kényszerű megmaradásának története. Ha átgondoljuk Csurka István 1993-as megtagadásától a párt történetét, akkor azt hihettük, hogy Lezsák Sándor kizárásánál mélyebbre már nem süllyedhet a rendszerváltozás egykori zászlóvivő pártja. De a jelenlegi vezetésnek ezt is sikerült alulmúlnia. Az a tény, hogy kizárják a pártelnökségért induló alelnököt, mert bírálja a Tisztelet Társaságának térnyerését, majd két napra rá e társaság teszi lehetetlenné az MDF-frakció működését, önmagában véve jelzi a súlyos belső irányítási zavarokat. A frakcióért folytatott kényszerű küzdelem - amely a vezetők szempontjából érthető - teljesen lenullázta azonban az MDF-program és -vezetés minden, még megmaradt hitelességét. A tizedik képviselőért folytatott küzdelem ugyanis egyszerre kérdőjelezte meg az Almássy Kornéllal szembeni eljárás jogosságát, másfelől Lengyel Zoltán személyében a legmachiavellistább politikus került a frakcióvezető-helyettesi székbe, akinek korábbi botrányai nehezen egyeztethetők össze az MDF által hirdetett Normális Magyarország programmal. A választók pedig valószínűleg csak nevetnek már e kutyakomédián.

Almássy Kornél, az MDF-frakcióból korábban kizárt képviselő

- A párt szempontjából fontos és örvendetes, hogy végül megmaradt a frakció. A hétfői döntéssel azonban a párt vezetése megint a pozícióérdekeket tartotta szem előtt. A Lengyel Zoltánnal és pártjával kötött megegyezés azt bizonyítja, hogy tovább mélyült a demokrata fórum morális válsága. Az, hogy Lengyel szabad mandátumot kapott, tehát úgy szavazhat, ahogy akar, azt mutatja, hogy valami nagyon nincs rendben, az MDF frakciója nem normálisan működik. Képtelenség, hogy Herényi Károly frakcióvezető a pénzpiaci válságra hivatkozva, a kormánnyal egy követ fújva az adócsökkentés ellen beszél. Az a kijelentése is elképesztő, hogy ebben a helyzetben a parlamentben mindenkinek meg kellene szavaznia a költségvetést. Tiszta vizet kellene önteni a pohárba, új, teljes körű tisztújítást kellene tartani az MDF-ben. Sokan értenek egyet ezzel a véleményemmel a pártban. Viszont azt is látom, hogy erre nincs sok esély, hiszen a pártvezetés, Dávid Ibolya, Herényi Károly és Hock Zoltán folytatja a tőle megszokott politizálást, a vagdalkozást, egyáltalán nem gyakorol önkritikát azért, amit tett. De egyre többen látják a pártban, hogy miattuk jutott idáig az MDF.

Simon Attila alkotmányjogász

- Akár MDF-FKNP névvel is működhetne hétfőtől az újjáalakult MDF-frakció. Pénteken ugyanis a házszabály szerint jogi értelemben megszűnt az MDF képviselőcsoportja, hiszen a frakciótagok száma kilencre csökkent. Így hétfőn újjá kellett volna alakulniuk, és akár új nevet is választhattak volna. Vas János pénteken hivatalosan bejelentette távozását Szili Katalin házelnöknek. A szabályozásban az szerepel: ebben az esetben a volt frakcióvezetőnek be kellett volna jelentenie a csoport megszűnését Szili Katalinnak. A tájékoztatás kötelező lett volna. Hétfőig, amíg Lengyel Zoltán, a Független Kisgazda Nemzeti, Egységpárt (FKNP) tagja nem lépett be hozzájuk, jogilag tehát nem is léteztek. Így hétfő reggel frakcióülést sem tarthattak, amin állítólag felvették tagjaik közé Lengyelt, hiszen péntek óta nem is volt képviselőcsoport. Jogilag, ha hétfő reggel tízen találkoztak, csak új frakciót hozhattak létre. Ennek kapcsán viszont az új névadás mellett új frakcióvezetőt, tisztségviselőket kellett volna választaniuk. Mindezt a képviselőcsoport megválasztott elnökének be kellett volna jelentenie Szili Katalinnak. Az új frakció megalakulásával felvetődik a bizottságokról szóló politikai megállapodás újratárgyalásának kérdése.

(Magyar Hírlap)