Azt javaslom, hogy az uniós csúcstalálkozóról távozva együtt vigyük magunkkal ezt az üzenetet - mondta Nicolas Sarkozy brüsszeli megnyitó beszédében. (Ismert: országa tölti be az EU soros elnöki tisztjét.) Megismételte azt az álláspontját, hogy a mostani válság tanúsága szerint az egész pénzügyi rendszert új alapokra kell helyezni.
Támogatólag nyilatkozott a felvetésről Gordon Brown brit miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár is.
A francia elnök a múlt havi ENSZ-közgyűlésen vetette fel a nyolcak (Egyesült Államok, Kanada, Japán, Oroszország, Olaszország, Franciaország, Németország és Nagy-Britannia) állam- és kormányfői találkozójának ötletét, és az említettek közül az uniós tagállamok, valamint Kanada és Japán támogatását már sikerült elnyernie. Sarkozy az Egyesült Államokban e hét végén tárgyal a témáról.
Brown Brüsszelben szintén a nemzetközi értekezlet gyors megtartása mellett foglalt állást, és úgy vélte, arra Kínát és Indiát is meg kell hívni. Ő is úgy fogalmazott, hogy "széles skálájú és mélyreható reformokra" van szükség a rendszerben, és ezeket egy ilyen fórumon lehet leghatékonyabban megalapozni. A brit miniszterelnök újságíróknak nyilatkozva jelezte, hogy egyebek között a Nemzetközi Valutaalap (IMF) átalakítására van szükség, amelynek fő célja, hogy a szervezet szerepet kapjon a világ pénzügyi rendszerének a szabályozásában.