fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Újragondolt kapitalizmus
2008. október 17., 09:15
Az unió vezetői csütörtökön hitet tettek a gazdasági növekedés felgyorsítása és a munkahelyek megőrzése mellett, de ezek a szólamok eddig nem hatották meg a piacokat, és ismét a recessziós félelmek uralják őket.

A 27 tagország megállapodott abban, hogy a közeljövőben csúcsot hívnak össze, amelynek célja a nemzetközi pénzrendszer megreformálása lesz. Elsősorban a nemzetközi piac átláthatóságán, a globális szabályozáson, a határokon átnyúló ellenőrzésen kellene javítani, kialakítva a válságot előre jelző rendszert is, mégpedig a bizalom helyreállítása érdekében. Angela Merkel német kancellár szerint az első lépésként a jegybankelnökök találkoznak - legalább havonta egyszer.

A tagállamok vezetői a válság ellenére sem halasztották el a káros gázok kibocsátásáról tervezett új szabályozás elfogadását. A klímaváltozás elleni küzdelem jegyében már decemberben megszülető törvényt azonban egyhangú szavazással, és nem többségivel fogadják el. A csúcs ezzel engedményt tett a módszereket vitató olaszoknak és a lengyeleknek, akiknek szénalapú erőművei versenyhátrányba kerülhetnek az új szabályozással. Nicolas Sarkozy francia elnök bejelentette, hogy José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szombaton találkozik George W. Bush amerikai elnökkel. Olyan csúcstalálkozó előkészületeit vitatják meg, amely a "kapitalizmus újraalapozására" lesz hivatott.

A találkozón nem sikerült egyezségre jutniuk a tagországoknak az oroszokkal folytatandó tárgyalások felújításáról. Az olaszok és a németek vezetik azt a tábort, amely a kapcsolatok mielőbbi normalizálására törekszik Moszkvával. A britek és a közép-európai országok többsége szerint azonban az oroszoknak előbb ki kellene vonulniuk Grúzia teljes területéről. A szintén zsákutcába került uniós reformszerződés sorsa egyelőre a kezdeményezést egyszer már népszavazáson elutasító írek kezében van. Brian Cowen ír miniszterelnök decemberre ígért új akciótervet, mivel 22 ország már jóváhagyta a dokumentumot. A svédek valószínűleg csatlakoznak hozzájuk a jövő hónapban, s csak a csehek, a németek és a lengyelek döntése kétséges.

(magyarhirlap.hu)