fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Csúcs a lejtőn
2008. október 20., 08:28
Gyurcsány Ferencnek és pártjának a válság mindössze egy túlélési lehetőséget jelent, ahol el lehet kenni a saját felelősségüket a kialakult helyzetért. A nemzeti csúcs pedig a színpad a komédia előadásához.

Ötezer, majd akár harmincezer forinttal megugró havi hiteltörlesztő részlet. Tévé, CD-lejátszó, videó, majd autó eladása. Uzsorakölcsön. A fizetés harmadának letiltása. A munka elvesztése. A lakás kényszerárverezése. A család összeomlása.

A mindennapokban ezt jelenti a válság, ettől retteg az, aki megemelt összegű törlesztési csekkét tanulmányozza.

Gyurcsány Ferencnek és pártjának a válság mindössze egy túlélési lehetőséget jelent, ahol el lehet kenni a saját felelősségüket a kialakult helyzetért. A nemzeti csúcs pedig a színpad a komédia előadásához.

Lehetett volna más is, esély arra, hogy fogjunk össze és együtt próbáljunk meg kijutni a válságból, vagy legalább enyhíteni annak következményét. Az esély megvolt, ám percek alatt kiderült, a miniszterelnök legfeljebb olyan összefogást tud elképzelni, ahol mindenki rábólint arra, amit ő akar. Volt, aki asszisztált is ehhez. Sőt a tehetségesebbje, mint az MDF elnök asszonya, még a gondolatát is kitalálta a 13. havi nyugdíj eltörlésének ötletével. Az ilyen javaslatok a legjobbak, hiszen először el lehet utasítani, aztán meg elfogadni, mondván, muszáj, hiszen az ellenzék is ezt mondja.

Gyurcsány Ferenc lényegében egy megoldást adott a pénzügyi, gazdasági és szociális válságra: mindent úgy fognak csinálni, mint a kormányzás elején, csak azt jobban és hatékonyabban.

A "jobb" ez esetben azt jelenti, most már pláne nem lesz adócsökkentés. A "még jobb" azt, hogy az uniós pénzek elosztásából végképp kimaradnak a közép- és kisvállalkozók, a tenni képes önkormányzatok. A brüsszeli támogatásokról és kölcsönökről a válsághelyzetben majd dönt a kormány. Az "egyre jobb" azt jelenti, hogy folytatódik az állam, a települések és a lakosság eladósodása. A "hatékonyság" csúcsa pedig az, hogy a hitelcsapdából - amelybe a dübörgő jólét ígéretével ők vitték a lakosságot - a kiút az eladósodottság fokozása.

Gyurcsány Ferenc szombaton még homályosan fogalmazott, miszerint majd találnak megoldást a megugró hiteltörlesztési részletekre, pénzügyminisztere tegnap az ötlettel is előállt: meghosszabbítják a futamidőt. A kormány majd nyilván szépen megkéri a nagy bankokat, hogy a polgárok ebből a konstrukcióból ne jöhessenek ki nagyon rosszul, a pénzintézetek meg megígérik. A megoldás emlékeztet a banki különadóra, amely a kormányt extrapénzhez juttatta, a lakosságra pedig újabb terheket rótt, hiszen a pénzintézetek haszonkulcsa sem sérülhetett. A módszer akkor bevált, miért ne játszanák ezt most el még jobban, hatékonyabban...

A díszes összejövetel nem szólt másról, mint hogy az elmúlt hat év kormányzó - és gazdasági - elitje gesztusokkal újrakötötte alkuját. Orbán Viktor ott volt, és elmondta ezt. Ez nem kiút a válságból, ez annak legalább másfél évvel való meghosszabbítása. Ebből kifolyólag a megoldás is adott. A változásra nem azért van szükség, mert akkor másképp hívják az ország miniszterelnökét, a változás és az irányváltás azért elengedhetetlen, hogy megmaradjon az autó, a lakás. Megmaradjon a lehetőség a boldogulásra. Az ilyesmi nem ér rá.

(Máté T. Gyula, Magyar Hírlap)