ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Párbeszéd botrány helyett

Nem lesz lakópark sem a Budai Gyermekkórházból, sem az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet épületéből - állítja a II. kerületi polgármester, a kerületi szabályozási tervben ugyanis ezt meg fogják akadályozni. Láng Zsolt továbbra is arra törekszik, hogy konszenzus legyen a képviselő-testület fontos döntéseiben.
Létrehozva: 2008. október 21., 08:08 | Utoljára frissítve: 2008. október 25., 11:45
nyomtat küld

- Az ön tevékenységét a konszenzusra törekvés jellemzi. Ez minek a jele? A korrupcióé vagy a politikai realitásé?

- Már a kérdéséből is látszik, hogy társadalmunk milyen beteg. Ha egy politikussal beszélgetve ma valakinek a konszenzusról a korrupció jut eszébe, az tökéletesen megmutatja, milyen mélyen vagyunk. A magyar társadalomnak elege van ebből a kilátástalan politikai helyzetből.

- Itt, a kerületben nem tapasztalni azt az ellentétet, amit az országos politikában?

- Szerencsére a kerületi vezetőknek nagyon konkrét ügyekben kell eljárniuk. Az útfelújítás, az iskolák működési feltételeinek biztosítása nem pártpolitikai, nem ideológiai, hanem szakmai kérdés. A kerületben az elmúlt két év költségvetését a testület ellenszavazat nélkül fogad ta el, ami talán párját ritkítja. De e mögött bármiféle önös pénzügyi érdekeket sejteni józan ésszel nem lehet. A köz érdekét például abban, hogy nem adósítjuk el a kerületet, meg lehet találni. A nyolc évig polgármesterként itt dolgozó SZDSZ-es frakcióvezető a tavalyi vitában azt mondta, hogy ők sem tudtak volna jobb költségvetést összeállítani. Ez önmagáért beszél. Én komolyan gon doltam és gondolom az esküm szövegét: 86 000 embert képviselek, pártpolitikai hovatartozástól függetlenül.

- A realitás programját - ahogy annak idején a választási kampányban nevezték - mennyire fogadják el a választók a mai politikai környezetben?

- Az előző ciklusban szocialista polgármester volt, a testületben tizenöt kormánypárti és tizenöt ellenzéki képviselő ült. Könnyen el tudtuk volna lehetetleníteni a munkát. Más utat választottunk: azokban az ügyekben, amelyekről úgy láttuk, hogy a kerület érdekét szolgálják, tudtunk együtt dolgozni. Meggyőződésem, hogy a választási győzelemben döntő szerepe volt ennek a hozzáállásnak. Annak ellenére, hogy ma nem a párbeszédnek, hanem a botránynak van nagyobb ázsiója, az eddigi lakossági jelzések az én törekvéseimet igazolják vissza.

- A konszenzusos politika ellenére nem sikerült elérni két fontos kerületi egészségügyi intézmény bezárását. Az önkormányzatban baloldali emberek is küzdöttek a Budai Gyermekkórház és az OPNI fennmaradásáért, mégis megszűntek.

- Az előbbi fővárosi, a második országos intézményként üzemelt. Mi mégis, a hírek felröppenésekor sajtótájékoztatót tartottunk, konferenciát szerveztünk, hogy a szerintünk logikátlan lépések szakmai következményeit és a kibontakozási lehetőségeket megvitassuk. Ezeknek sajnos nem volt eredményük. Az önkormányzat annyit tudott tenni, hogy az ingatlanokra legfeljebb hároméves időtartamra változtatási tilalmat rendeltünk el. A készülő kerületi szabályozás nem fogja lehetővé tenni a lakópark építését és az ingatlanspekulációt.

- A II. kerület legnagyobb része zöldövezet. Az erdőszéleken, de még a villák környékén is egyre több a hajléktalan.

- Ezt a problémát kerületi szinten nem lehet megoldani. Nekünk csak nappali melegedő fenntartását írja elő a jogszabály, s ezt a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal kötött szerződés útján biztosítjuk. A főváros viszont mulasztásos törvénysértést követ el évek óta. Az ő feladata ugyanis az éjszakai szállások biztosítása. Számtalan olyan terület van Budapesten, ahol megfelelő környezetet lehetne kialakítani ezeknek a szállásoknak.

- Országszerte hallunk az iskolák bezárásáról, összevonásáról. Ez a veszély a kerület intézményeit nem fenyegeti?

- Elfogadtunk egy közoktatási intézkedési tervet, amely három-négy évre biztosítja intézményeink biztonságos működését. Más településekkel ellentétben nem zártunk be iskolát, sőt építünk egy bölcsődét, és bővítjük az óvodai férőhelyeket. Kerületünk sajátossága, hogy a magas átlagéletkor mellett sok gyerek is van. Oktatási intézményeinkre büszke vagyok, bár fenntartásuk nehéz feladat. A kerületi költségvetés döntő részét ezek üzemeltetési költségeire és a bérekre fordítjuk. A normatív támogatás már az inflációt sem tudja követni.

- Meglehetősen sok rossz út van a II. kerületben is. Van esély arra, hogy ez a helyzet javuljon?

- Az úthálózatok ügyében teljes a fejetlenség. A tömegközlekedési útvonalak a fővároshoz tartoznak, a többi a kerületekhez. Azonban a lakosokat ez nem érdekli, nekik az a fontos, hogy az utakon biztonságosan tudjanak közlekedni. Így a kerületek sokszor kénytelenek a fővárosi utakat is helyreállítani. A költségvetésben idén útfelújításra ötszázmillió forintot tudtunk elkülöníteni. A főváros minden pénzt a metróépítkezésbe öl, és éppen most értesítette a kerületeket, hogy az útfelújítási program egy-másfél évet csúszik. Ezzel nem tudunk mit kezdeni, az embereknek közlekedniük kell. Láttam, hogy főpolgármester úr festeget a médiának, de a II. kerületben 2006 óta az összes zebrát kerületi pénzből festjük újra és prizmázzuk ki.

- Azt lehet hallani, hogy megkezdődött a Margit körút graffitimentesítése.

- Jogszabályok és hatékony rendőrségi fellépés hiányában sajnos csak kis lépéseket tudunk tenni. Megállapodtunk társasházakkal, hogy a kerület vállalja a házak graffitimentesítését és a falfelületek vegyi kezelését, a lakóknak pedig ezután a folyamatos tisztántartásról kell gondoskodniuk. Idén négymillió forintot tettünk félre e célra, eddig ebből egymilliót használt fel a lakosság. Októbertől egy céggel összefogva - amely ingyen adja autóit és gépeit - megtisztítjuk közintézményeinket és például az ön által említett Margit körutat.

- Az elmúlt hetekben helyi ügygyé dagadt a 91-es busz útvonalának meghosszabbítása. Hogy látja, sikerült-e a tömegközlekedésben előrelépni a paraméterkönyv átalakításával?

- A meghosszabbított 91-es járatról szerintem nincs nagy vita. Néhány tucat helyi lakos, köztük befolyásos közszereplő is, nehezményezi, hogy a tömegközlekedésben előreléptünk. Pár tiltakozó minden átalakításnál megjelenik. Az új vonal lehetőséget ad arra, hogy mondjuk a Vérhalom téri rendelőből húsz perc alatt bárki ott legyen a János kórházban, a Moszkva tér elkerülésével. Az itt élők többségének életminősége ezzel javult. Azt viszont én is ésszerűtlennek tartom, hogy a 158-as helyett bevezetett 291-es járat átmenjen a hegyen. Pokorni Zoltánnal, a XII. kerület polgármesterével közösen ezt meg is írtuk a BKV vezetésének.

(Horkay Hörcher Ferenc, Klucsik Éva - Heti Válasz)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések