Pénzügyi megrázkódtatásról, az angol kifejezés fordításával "leolvadásról" van szó a jelenlegi világválság esetében - jelentette ki az InfoRádióban Csaba László közgazdász.
Az Aréna vendége kifejtette: általában tíz-tizenegy évente figyelhető meg, hogy a pénzpiac túllendül, túlságosan magasak a jegyzések, és ezt ki kell igazítani, mert nincs annyi jövedelemtermelő képesség a papírokban összesen, mint amennyit a tőzsdei jegyzés mutatna. Mindez a tőzsde 20-25 százalékos visszaesésével jár, amelyben többen tönkremennek, néhány cég kidől, majd az egész kezdődik elölről.
Amikor egy papír elveszti értékének a negyedét, de megmarad a jövedelemtermelő képessége, akkor alulértékeltté, és ezzel - mint az OTP vagy a MOL - befektetési célponttá válik. Ilyenkor szokott megtörténni az, ami ellenséges fölvásárlásnak hívnak.
Eddig az ilyen pénzügyi leolvadások nem érintették a nemzetgazdaságokat - tette hozzá Csaba László. Hosszú ideje beszélnek arról, hogy recesszió, visszaesés várható. Ez azt jelenti, hogy amerikai terminológia szerint kettő, európai szerint négy egymást követő negyedévben a gazdaság egészében visszaesés figyelhető meg.
A professzor emlékeztetett: ehhez képest az Egyesült Államok gazdaságában folyamatosan 2 százalékos növekedés volt megfigyelhető a legutóbbi negyedévig, de még akkor is pozitív mérleggel zártak.
Mint mondta, az Európai Unióban is pozitívak a számok, azaz meglepő módon, az eddigi tapasztalattal ellentétben a pénzügyi szektor megrázkódtatása nem járt együtt a reálgazdaság visszaesésével.
Nincs bizalom
Az Aréna vendége szerint a befektetők nem bíznak a kormányban és abban sem, hogy egy gyenge megítélésű, nyitott országban rövid időn belül jelentős javulás mehet végbe. Ezért most azok veszik a részvényeket, akik úgy gondolják, hogy elértük a mélypontot.
Az egyik legnagyobb amerikai befektető pénteken közölt egy cikket a New York Timesban, ami arról szólt, hogy akkor kell részvényeket venni, amikor azok olcsók, így ő nekilátott a bevásárlásnak. Itthon viszont láthatóan nincs sok ilyen befektető - fejtette ki a közgazdász.
Arra is figyelmeztetett: a mélységes bizalmatlanság jele, hogy az OTP kereskedését föl kellett függeszteni. Csak a bank vezetésének ellenfelei azok, akik szorgalmasan próbálják fölvásárolni az OTP papírjait. Emiatt a vezetés ugyanilyen szorgalmasan versenybe szállt velük, ezért van remény arra, hogy nem omlik össze az árfolyam - fejtegette a professzor.
Csaba László kijelentette: egy korábbi rossz helyzet még rosszabbá vált, és erre nem vagyunk felkészülve. Azok az eszközök, amelyekkel a többi ország kormánya élni tud - bejelentéseket tesznek, programokat hirdetnek -, itthon nem működnek.
A világ pénzügyi rendszere nagy biztosító hálóként fogja föl a megrázkódtatásokat, ha ebből a hálóból egy-egy szem kiesik, a háló azért megmarad - vélekedett Csaba László.