fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Magyar néppárti "nem" az új kereskedelmi biztosra
2008. október 22., 18:25
Elfogadta az Európai Parlament az új kereskedelmi biztos, Catherine Ashton kinevezését. A magyar néppárti delegáció nemmel szavazott.

A magyar néppárti delegáció (Fidesz-KDNP-MDF) - mint Glattfelder Béla témafelelős bejelentette - a szerdai strasbourgi plenáris ülésen nemmel szavazott, mert meghallgatásán Ashton "nem ígért változást elődje politikájához képest, holott nyilvánvaló, hogy az kudarchoz vezetett".

A képviselők 538 igen, 40 nem és 63 tartózkodás mellett bólintottak rá az új biztos személyére.

A korábban a londoni Lordok Házát vezető Ashtont a brit kormány jelölte a posztra. José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök és az uniós tagországok már támogatták a jelölést.

Ashton a posztot eddig betöltő Peter Mandelson helyét veszi át: utóbbi az Egyesült Királyság kormányában megkapta a vállalkozás-, vállalat- és szabályozásreform-politikai miniszteri posztot.

Glattfelder a közleményben emlékeztetett arra, hogy Mandelson hivatali ideje alatt az EU külkereskedelmi hiánya rekordméretűvé nőtt. Az "elmúlt négy évben az Európai Bizottság semmit nem tett annak érdekében, hogy ezt az aggasztó folyamatot megfordítsa vagy legalább lelassítsa. Sőt, a Mandelson által követett liberális kereskedelempolitika jelentős mértékben hozzájárult a deficit növekedéséhez" - szögezte le.

Hétfői EP-meghallgatásán Ashton elsődleges tennivalójának nevezte a megfeneklett nemzetközi kereskedelmi tárgyalások újraindítását.

A fideszes képviselő ezzel kapcsolatban úgy vélte: a WTO-tárgyalások során "az EU több ízben is egyoldalú, eltúlzott tárgyalási ajánlatokat tett, különösen a mezőgazdasági támogatások és vámok csökkentése területén", "Mandelson elhibázott tárgyalási taktikája ... felelőssé tehető a WTO kudarcáért is".

Glattfelder külön csalódásnak nevezte, hogy meghallgatásán Ashton "nem kötelezte el magát amellett: a WTO-tárgyalások folytatása esetén ragaszkodik ahhoz, hogy a környezetvédelem kérdéseit felvegyék a napirendre. Megfelelő környezetvédelmi szabályok nélkül a szabad kereskedelem a környezet még nagyobb mértékű rombolását ösztönzi".

(MTI)