"Belgium a legdrágább országok között van, ha a vonalas hívások átlagos díját uniós szinten nézzük. Ez egyszerűen elfogadhatatlan a belga fogyasztók számára," hangsúlyozta Viviane Reding az EU távközlésért felelős biztosa. Reding bejelentette, hogy Brüsszel "szigorú szemmel figyeli a belga piacot" és egy éven beül hatékony lépéseket vár a belga szabályozó hatóságoktól.
A nemzeti távközlési szabályozók statisztikái szerint Belgiumban a legmagasabb a három perces helyi hívások díja, duplája az uniós átlagnak, vagyis a fogyasztóknak itt 10 eurócent helyett, 20-at kell fizetniük. Egy 10 perces hívásért a Belgacom 60 eurócentet számláz ki. Ennél csak Szlovákiában magasabb a vonalas hívások díja.
Bizottság nem járhat el ugyanúgy a vonalas szolgáltatóknál, mint a határon átnyúló mobil távközlés esetében, vagyis nem szabhat felső határt a díjaknak, de nyomást gyakorolhat a nemzeti hatóságokra, hogy olyan szabályokat vezessenek be, melyek biztosítják a versenyt az egyes tagállami piacokon is. Ezért fordult a Bizottság a belga hatósághoz. "A Belga Távközlési Szabályozó (BIPT) által eddig tett lépések nem vezettek a vonalas szolgáltatások közti megflelő versenyhez," összegezte a Bizottság. A BIPT-et ezért arra kérte, hogy vizsgálja felül a nemzeti árellenőrző rendszert, hogy csökkenjen a helyi vonalas hívások díja.
A José Manuel Barroso által vezetett Bizottság mandátuma végéhez közelít, így nincs már rá valós esély, hogy a testület olyan javaslatot dolgozzon ki, amely növelné Brüsszel szerepét a helyi és a nemzeti vezetékes távközlési piac szabályozásában. Sőt, Brüsszel úgy véli, hogy a sok alternatív szolgáltatásnak (például az internet-telefonnak) köszönhetően, hamarosan a vonalas távközlés piacán is kialakul a verseny.
A Belgium elleni fellépés nem az első ilyen eset, hiszen nemrég az olasz hatóságok is hasonló figyelmeztetést kaptak. A jövőben további lépések várhatóak, hiszen a Bizottság által készített márciusi felmérés szerint Szlovákiában, Csehországban és Írországban is legalább olyan magas a vezetékes hívások ára, mint Belgiumban.
Ugyanezen felmérés szerint a magyarországi árak nem sokkal haladják meg az uniós átlagot, így hazánk nem számíthat figyelmeztetésre a közeljövőben. A dokumentum ugyanakkor megjegyzi, hogy a magyar vonalas távközlési piac 2007-es átszervezése ellenére a kiskereskedelmi piacokon nem nőtt a verseny.