A program értelmében a Környezetvédelmi Alap finanszírozást nyújt mindazoknak, akik szeretnék lakásaikat környezetbaráttá tenni. A támogatás értéke magánszemélyek esetében elérheti a befektetés 90%-át, de nem lehet több, mint 25.000 lej.
A zöld energiák széleskörű használata nem jelent problémát országunkban - hangsúlyozta a miniszter - nézzük csak meg Románia szél- és napenergia térképét. Ma már könnyen vásárolhatunk például napelemeket, hőszivattyúkat vagy kisebb szélmalmokat is. Minthogy ezek a technológiák drágák, a Környezetvédelmi Minisztérium a költségek csökkentésével szeretné használatukat népszerűsíteni. Célunk, hogy országunk lakosai környezetbarát technológiákon alapuló fűtési berendezéseket használjanak: a program előnye nem csak a 90%-os támogatásban áll. Idővel 60%-al kevesebbet fogunk fizetünk a vízért, 30%-al kevesebbet pedig a fűtésért.-mutatott rá.
Korodi kiemelte, a pályázati rendszer kidolgozásakor a fő kritérium az volt, hogy a lakosok számára minél érthetőbb legyen, valamint minél könnyebben elérhető. Az első pályázási időszakra 520 millió lejt utaltak ki, amelyből 400 millió lejre, tehát megközelítőleg 110 millió euróra magánszemélyek, lakószövetségek vagy civil szervezetek pályázhatnak.
Korodi Attila elmondta, a programban magánszemélyek mellett részt vehetnek lakószövetségek, civil szervezetek, önkormányzatok, gazdasági szereplők és közbirtokosságok is. Az utóbbi három esetben a támogatás aránya kisebb. Gazdasági szereplők például a berendezés felére kaphatnak támogatást, de a finanszírozás nem haladhatja meg a 250.000 lejt. Önkormányzatok és tanintézmények 60%-os támogatásban részesülhetnek, de a finanszírozás értéke nem haladhatja meg a 300.000 lejt. Civil szervezeteket ugyanolyan arányban támogatnak, mint magánszemélyeket.