fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az EU és Ázsia közösen lép fel az éghajlatváltozás ellen
2008. október 27., 13:47
Kína, az EU és 23 további ázsiai ország is aláírta az éghajlatváltozás elleni küzdelemet támogató nyilatkozatot. A kérdés végső rendezése a 2009 decemberében, Koppenhágában sorra kerülő ENSZ tárgyalásokon várható.

"Felszólítjuk a nemzetközi közösséget, hogy vegye figyelembe az üvegházhatású gázok (GHG) kibocsátásának csökkentésére vonatkozó célkitűzéseket,." A hétvégén (október 24-25.) 45 ország írta alá a közös nyilatkozatot. Az Európa-Ázsia Találkozó (ASEM) keretében tartott találkozónak Peking adott otthont.

Az ENSZ Éghajlatváltozásról szóló Keretegyezménye (UNFCCC) és a Kiotói Egyezmény által felállított hálózat, a globális éghajlatváltozási kérdések megoldására szolgál. Az ASEM tagjai közös megállapodásban döntöttek arról, hogy multilaterális keretek között veszik fel a küzdelmet a klímaváltozás okozta problémákkal.

A jelenlegi nyilatkozat nem tartalmaz pontos, százalékokban meghatározott vállalásokat a GHG csökkentésére. A dokumentum megszövegezése és időzítése azonban nagy jelentőséggel bír. Az ENSZ következő éghajlatávltozási konferenciáját december 1-12. között tartják majd a lengyelországi Poznanban.

Az éghajlatváltozás problémáival foglalkozó kerekasztal tárgyalások 2007 decemberében kezdődtek meg Balin. A kérdés végső rendezésére 2009 decemberében, Koppenhágában kerül majd sor a tervek szerint.. A mostani, poznani találkozó a folyamat közepén helyezkedik el. Itt a fejlödő és fejlett országok "közös, de különböző felelősségvállalásának" meghatározásáról tárgyalnak. Várhatóan körvonalazódni fog a részletes megvalósítási tervezet.

A nyilatkozat szerint, a fejlett országoknak továbbra is vezető szerepet kell vállalniuk a kimutatható és igazolható kibocsátáscsökkentő intézkedések meghozatalának terén. Ezzel egyidőben anyagi és technológiai eszközökkel is támgotaniuk kell a szegényebb országokat.

A szegény és gazdak országok közötti felelősségmegosztás az EU-n belül is fontos kérdés. Olaszország és számos új tagállam, kételyeinek adtott hangot az EU 3x20-as (2020-ig 20 százalékkal csökkenteni a szén-dioxid kibocsátást az Unióban) vállalásaival kapcsolatban. Szerintük a tervezett intézkedés túl költséges. Az EU nehézipara is kibúvót keres a szigorú szabályozás alól. A szektor a nemzetközi versenyképsségét félti. Ha túl sokat kellene fizetni Európában a szén-dioxid kibocsátásért, akkor versenyhátrányba kerülne.

Az EU-n belüli klímatárgyalások megakadása várhatóan globális szinten is érezteti majd a hatását. A szegényebb tagállamok és az energiaintenzív ipar kezelése befolyásolja az EU tárgyalási pozícióját is, és "követendő" példát mutathat a világméretű GHG csökkentő hálózat többi tagjának.

(euractiv.hu)