fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Aggódik a boszniai retorika miatt a NATO és az EU
2008. október 27., 14:32
Egyes bosznia-hercegovinai politikusok retorikája aggodalmat vált ki mind a NATO-ban, mind az Európai Unióban - hangsúlyozta hétfői közös sajtótájékoztatóján Jaap de Hoop Scheffer, a NATO főtitkára és Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

Előzőleg négyszemközti megbeszélést folytattak egymással az észak-atlanti szervezet brüsszeli székházában, ahol ezen kívül együttes ülést tartott a NATO nagyköveti tanácsa, valamint a kül- és biztonságpolitikai kérdésekkel foglalkozó EU-nagykövetek testülete.

A bosznia-hercegovinai politikusoknak "együtt kell dolgozniuk egymással, együtt kell tevékenykedniük a stabilizálás és a reformok érdekében, mert csak így csatlakozhatnak azokhoz az (integrációs) intézményekhez, amelyekhez csatlakozni akarnak" - figyelmeztetett Solana.

A kilencvenes évek délszláv háborúinak bosznia-hercegovinai fejezetét lezáró daytoni béke alapján olyan bonyolult szerkezetű szövetségi állam jött létre, amelynek egyfelől a szerbek, másfelől a bosnyákok és horvátok közös hazájaként kellene működnie. Az utóbbi időben azonban egyre több olyan politikai megnyilvánulás volt, amely az egyes etnikumok vezetőinek egymás iránti ellenségességét tükrözte.

A NATO-főtitkár hangsúlyozta, hogy Bosznia-Hercegovinában alapvetően biztonság és stabilitás uralkodik, de a közélet hangneme egyre inkább aggodalomra ad okot. Közölte: rövidesen Szarajevóba látogat, hogy tájékozódjon az ottani politikai hangulatról, "ellenőrizze a víz hőmérsékletét".

Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője kiemelte, hogy nagyon örvendetes fejlemény volt a stabilizációs és társulási megállapodás aláírása Bosznia-Hercegovinával, aminek a fényében most még aggasztóbbak a konfrontatív hangok.

Solana beszámolt arról, hogy az EU-n belül tovább folyik a konzultáció a Bosznia-Hercegovinában állomásozó uniós katonai kötelék jövőjéről.

Az úgynevezett Althea művelettel kapcsolatban egy hónappal ezelőtt az unió soros elnökségét adó franciák fölvetették, hogy azt be lehetne fejezni, de több uniós ország - köztük Magyarország - ezzel nem ért egyet.

Solana egy Koszovóval kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva úgy vélekedett, hogy ez év decemberére terjesztheti ki tevékenységét az EU igazságügyi missziója Koszovó egész területére.

Jaap de Hoop Scheffer a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy egy NATO-hadihajó sikeresen végrehajtotta az Afrika szarvánál nemrég kezdett, kalózok elleni tengeri oltalmazó manőversorozat első feladatát: bekísért a szomáliai célkikötőbe egy kereskedelmi hajót.

(MTI)