fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Európai Ifjúsági Média Napok 2008
2008. október 27., 15:49
Az EU 27 tagállamából kétszáz fiatal újságíró vett részt az Európai Parlament által szervezett második Európai Ifjúsági Média Napokon október 15. és 17. között Brüsszelben. A meghívottak munkacsoportokban vitáztak, és sajtóanyagokat is készítettek.

Mintegy 1700 jelentkező közül választották ki azt a szerencsés 200 fiatal újságírót - köztük hat magyart -, akik három napon keresztül részt vehettek az Európai Parlament által szervezett második Európai Ifjúsági Média Napokon. Az idei találkozó központi témája az volt, hogyan lehet határok nélküli, egységes európai politikai színteret és nyilvánosságot létrehozni.

Szerda este Alejo Vidal-Quadras, EP-alelnök és Harald Rømer főtitkár nyitották meg a rendezvényt. Elsőként az európai pártok frakcióvezetői osztották meg gondolataikat az ifjú újságírókkal az EU jövőjéről és az unió szerepéről. Ezt követően a vendégek EP-képviselőkkel és brüsszeli tudósítókkal találkoznak.

"Nem ugyanabban a csapatban játszunk"

"Részei lesznek a jövő európai médiája megalkotásának és alakításának" - mondta a fiatal újságírókhoz szólva Hans-Gert Pöttering, az EP elnöke, hozzátéve: "szükségünk van kritikájukra, elkötelezettségükre és lelkesedésükre".

Alejo Vidal-Quadras (néppárti, spanyol) az EP-képviselők és az újságírók közötti "kölcsönös tisztelet" szükségességéről szólt, a kellő távolság megtartása mellett. "Nem szabad elfelejtenünk, hogy nem ugyanabban a csapatban játszunk" − figyelmeztetett.

"Az EU-nak egyszerű, közvetlen és átlátható kommunikációra van szüksége" − hangsúlyozta az esemény megnyitóján az Európai Parlament kommunikációért felelős főigazgatója, az olasz Francesca Ratti.

Európa még mindig "megosztott"

A megnyitót követő panelvita során Othmar Karas (néppárti, osztrák) rámutatott: sokak fejében Európa még mindig "megosztott", hozzátéve: "arról álmodom, hogy egyszer legyőzzük Európa érzékelhető megosztottságát". A képviselő szerint lejárt a nacionalizmus, a protekcionizmus és a populizmus ideje.

Monica Frassoni (zöldpárti frakcióelnök, olasz) úgy vélte, a legnagyobb kihívás az, hogyan biztosítsuk "a legnagyobb jólétet a legtöbb ember számára".

Ignasi Guardans Cambó (liberális, spanyol) azt tanácsolta a fiatal zsurnalisztáknak: "felejtsék el a múltat és soha többé ne gondoljanak a második világháborúra!".

Paradigmaváltás a hírközlésben

Wilfried Rütten, az Európai Újságíró Központ igazgatója csütörtök délelőtt elmondott beszédében elmondta: paradigmaváltást érzékel a hírközvetítésben, olyan új, alulról jövő kezdeményezések megjelenésével, mint a blogok. "Az újságíróknak már nem elég pusztán politikusok és lobbisták üzeneteit közvetíteni" − hangsúlyozta.

A fiatal újságírók csütörtökön - elismert médiaszakemberek vezetésével és EP‑képviselők közreműködésével - interaktív anyagokat készítettek az újságírás minden területén (nyomtatott sajtó, rádió, tévé, online vagy fotó) olyan témákban mint az infláció, a bevándorlási politika, az európai parlamenti választások vagy a sajtószabadság. A résztvevők szakmailag erősen célorientált, ám oldott hangulatról számoltak be.

A parlament nem csak politikusokból áll

"Tetszik, hogy itt nem csupán «játszunk», hanem konkrét sajtótermékeket készítünk" − fogalmazott az EP weboldalának Maciej Szulc a nyomtatott sajtóval foglalkozó műhely szervezője.

"A csapatmunka lenyűgözően működik, és minden valóban nagyon jól szervezett" − mondta a ciprusi Marios Psaras, aki egy olyan csoportban vett részt, amely a közelgő amerikai választásokról készített webtévés műsort.

A lengyel Anna Morawiev az EP-t bemutató fotósorozatot készített társaival. Ebben azt akarták bemutatni, hogy a parlament nem csak politikusokat, hanem számos egyéb alkalmazottat − köztük takarítónőket − is jelent.

Fiatalok tudásszomja Európa iránt

Pénteken a fiatal újságírók részt vettek az EP újságíródíjának átadásán, majd panelvitát tartottak a polgárokkal folytatott uniós kommunikációról. Ennek során Letizia Gambini, az Európai Ifjúsági Sajtó bizottsági tagja kijelentette: "A fiatalok ki vannak éhezve arra, hogy megértsék, mi történik Európában". "Ha Európa vonzó akar lenni, pozitívnak, derűlátónak, ugyanakkor nagyon konkrétnak kell lennie" - tette hozzá.

Ezt követően a fiatal újságírók a brüsszeli uniós intézményekbe is ellátogattak. A program "médiaesttel" zárul.

(europarl.europa.eu)