fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Magyarországnak határozott érdeke a közös energiapolitika
2008. október 28., 15:38
Eörsi Mátyás tegnap (október 27.) a 3. Energia Fórumon elmondta, Magyarországnak egyértelműen szüksége van az közös uniós energiapolitikára, hiszen ez a hosszú távú energiabiztonság megteremtésének abszolút feltétele.

Tegnap este került sor a 3. Energia Fórum nyitó eseményére, melyen Eörsi Mátyás, az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke is felszólalt. A SZDSZ országgyűlési képviselője elmondta, Magyarország számára prioritást kellene, hogy legyen a közös európai energiapolitika kialakítása.

Magyarországhoz hasonlóan, a közép-kelet európai térség jelenleg döntő hányadban függ az orosz energiától. Az ún. "forrásdiverzifikáció" - minél több forrásból biztosítani az energiaszükségletet - ezért központi szerepet kap mind a politikai, mind az üzleti életben.

Magyarország számára az uniós gázvezeték, a Nabucco megépülése jelentene nagy könnyebbséget. A Nabucco elsősorban azeri és türkmén földgázt szállítana Törökországon, Bulgárián és Románián keresztül Magyarországra, valamint Ausztriába, illetve tovább a nyugat-európai országok felé.

Beszédében Eörsi elmondta, hogy támogatja a Nabucco megépülését, de nem látja reális esélyét annak, hogy ez helyettesítse az orosz forrásokat. A bizottsági elnök szerint mindez csak kiegészítő energiaforrás lehet, egészen addig, amíg az Európai Unió ki nem alakítja a közös energiapolitikáját.

Hasonló álláspontra helyezkedik az üzleti szféra, köztük a Nabucco hattagú konzorciumának magyar tagja, a Mol csoport is. Az üzleti élet képviselőit tömörítő Második Regionális Energia Fórumon a felszólalók többsége annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a régió országai csak együttműködve képesek megfelelni napjaink energiapolitikai kihívásainak (EurActiv.hu 2008.10.08.).

A Nabucco megépülését az Egyesült Államok is támogatja, sőt azért lobbizik a térségben, hogy az EU tagállamai helyezzék vakvágányra az Oroszország által épített Déli Áramlat tervét. Eörsi a kérdés kapcsán rámutatott, hogy ehhez az orosz vezeték által érintett minden tagállamnak egyhangúlag kellene elutasítania az új vezeték megépülését, de ez közös uniós energiapolitika nélkül aligha fog megtörténni.

Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso a kérdéssel kapcsolatban hangsúlyozta, a közös energiapolitikát - saját érdekeiktől vezérelve - éppen a tagállamok bojkottálják. Barroso szerint a lehetőség adott, csak a tagállamok szavazata szükséges hozzá.

Az eseményen felszólalt Bayer Mihály magyarországi Nabucco nagykövet is, aki hangsúlyozta, hogy a Nabucco nemcsak egy európai energiaprojekt, hanem a térség energiapolitikai összefogását is erősítheti.

Bayer hangsúlyozta, hogy a Nabucco projekt még nem jutott túl azon a ponton, "ahonnan már nincsen visszaút" ("point of no return"), ezért felszólította az európai kormányokat, hogy álljanak ki a tervezett gázvezeték mellett.

A magyar Nabucco-nagykövet ismertette továbbá azoknak a méréseknek az eredményeit is, amelyek a türkmenisztáni gázmezők gáztartalékait kívánták felbecsülni. A múlt héten bemutatott jelentés szerint a Nabucco egyik forrásvidékeként meghatározott Türkmenisztán legnagyobb gázmezején annyi földgáz van, amely mintegy 100 évig biztosítaná egész Oroszország energiaigényét.

Bayer szerint a Kaszpi-térség energiaforrásai képesek kielégíteni a saját, a kínai, az orosz és az európai energiaszükségletet egyaránt, a kérdés csak az, hogy sikerül-e az EU-nak kiépíteni az ehhez szükséges infrastruktúrát.

(euractiv.hu)