ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Inkább Omántól kellett volna kölcsönkérni

A miniszterelnöknek nem kellett volna lemondania a katari és ománi látogatását. Jobb lett volna, ha elmegy, s például Omántól vesz fel kölcsönt, mintsem a valutaalaptól - mondta a Magyar Hírlapnak Csaba László közgazdász. Az egyetemi tanár szerint a Gyurcsány-kormánytól nem várható növekedéspárti gazdaságpolitika, így marad az evickélés. Ahhoz, hogy fordulat történjen, hiteles személyekre lenne szükség. Ez azonban csak az első lépés, átfogó változtatások kellenek.
Létrehozva: 2008. október 28., 22:49 | Utoljára frissítve: 2008. október 30., 01:59
nyomtat küld

Csaba László (Fotó: MH)

- Nem telik el úgy nap, hogy valamelyik tekintélyes külföldi napilap a válsággal kapcsolatban ne foglalkozna Magyarország helyzetével. Valóban ilyen nagy bajban vagyunk?

- Hogy Magyarország ilyen mértékben reflektorfénybe került, az jelentős részben kommunikációs hibák sorozatának a következménye. Hazánkban a döntéshozók összevissza beszélnek, ami külföldön nem szokás, főként nem ilyen helyzetben. Hiba volt olyan költségvetéssel előállni, amely nincs köszönőviszonyban a realitásokkal, s azt mondani, hogy hozzánk nem gyűrűzik be a válság. Az sem volt szerencsés, hogy a kormány nyilvánosságra hozta a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalásokat. Ha már erre az útra lépett, akkor ezt mindenképpen a színfalak mögött kellett volna levezényelni. Ehelyett lényegében azt üzentük a világnak, hogy bajban vagyunk. Ez pedig csak a pánikot erősítette. Általános bizalmatlanság közepette sokkal felelősebb magatartásra van szükség. Véleményem szerint a kormányfőnek nem kellett volna lemondania a katari és ománi látogatását. Jobb lett volna elmenni, s például Omántól felvenni egy kölcsönt, nem pedig a valutaalaptól.

- Említette a költségvetést, amelynek tervezetét módosította a kormány. Ezt mennyire tartja hitelesnek? Az állam működési kiadásaira például jövőre is több jut.

- A korábbinál mindenképpen közelebb áll a realitáshoz ez a tervezet. Ha azonban az állam spórolni akar, akkor azt saját magán kell kezdenie, majd az állami vállalatoknál folytatnia. A mostani helyzetben a külföldi vállalatoknak sem kellene támogatást nyújtani. Ha mindezt összeadom, akkor a forrásokból máris jelentős kiigazításra nyílik lehetőség, s más érdemi kiadásokhoz még hozzá sem nyúltunk.

- Eljön valaha az az idő, amikor Gyurcsány-kabinet nem csak a választási kampányban nevezi magát az adócsökkentés kormányának?

- Ettől a kormánytól nem várható növekedéspárti gazdaságpolitika, így marad az evickélés. A miniszterelnök és több tárcavezető világossá tette, hogy érdemben nem nyúl hozzá az adórendszerhez, nem rendezi át a szociális kiadásokat, nem csökkenti az állami bürokráciát, nem változtat a nagy elosztórendszereken. Ahhoz, hogy fordulat történjen, hiteles személyekre van szükség. Ez azonban csak az első lépés. A növekedésserkentő politika ugyanis mind a négy területen egybehangolt és nagyobb távlatú változtatásokat igényel.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések