"Hazánk összes erdőterülete csaknem kétmillió hektár, ez 21,5 százalékos erdősültség" - mondta lapunknak Temesi Géza, a zöldtárca főosztályvezető-helyettese. E hatalmas mennyiség ötvenhat százaléka állami, negyvenhárom százaléka magánkézben van. A fennmaradó csekély állomány közösségi tulajdonú. Az óvott természeti területek teljes területe 850 ezer hektár, csaknem fele erdő. Európai közösségi jelentőségű természetvédelmi, azaz Natura 2000-es területeink egyesített kiterjedése megközelíti a kétmillió hektárt.
Az utóbbi években egyre jobban elharapózik az illegális fakitermelés és a falopás. A rendőrségi adatok szerint Nógrád és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében már-már maffiaszerűen működnek azok a bandák, amelyek ilyen üzelmekre szakosodtak. A bűnszövetkezetek visszaszorítására az érintett megyei rendőrkapitányságok egyeztettek a térségi mezőgazdasági szakigazgatási hivatal erdészeti igazgatóságaival, a mező- és polgárőrökkel, valamint az erdészekkel, velük együttműködve szeretnék megakadályozni a lopásokat.
A kiemelt figyelemnek köszönhetően Borsod megyében szeptemberben 854 tolvajt csíptek fülön. Az esetek nagy része azonban felderítetlen marad.
A lopott fára mindig akad vevő, hiszen a tolvajok a hivatalos árnál jóval olcsóbban kínálják a kitermelt rönköket. A rabolt fa mennyisége szakemberek szerint meghaladja az évi százezer köbmétert, a kár a felújítás költségével együtt évi két-háromszázmillió forintra rúg.
"Az erdők őrzése alapvetően kétféle módon valósul meg" - mondta Temesi Géza.
A tulajdonosi védelmet az erdőtörvény alapján maga a gazdálkodó biztosítja. Ezt a feladatot jellemzően a terület kezelésével és biztosításával megbízott szakszemélyzet látja el, ám újabban akadnak olyanok - köztük állami részvénytársaságok is -, amelyek vagyonőröket alkalmaznak e célra.
Másrészt az erdőnek mint természeti értéknek az állami őrzése, megóvása, károsításának megelőzése a Természetvédelmi Őrszolgálat feladata. Ebben a szervezetben év végére csaknem kétszáznyolcvan ember dolgozik majd, az őket segítő polgári természetőrök több mint ezren vannak. Az őrszolgálat korábbi kis létszáma miatt jobbára csak az óvott részekre összpontosította figyelmét, ám az utóbbi években egyre inkább ellenőrzi a Natura 2000 mellett a nem védett természeti területek rengetegeit is.
"A természetvédelmi állami őrzés kétféle módon valósul meg. Az egyik az erdők - létszámunknak megfelelő intenzitású - folyamatos ellenőrzése, amelynek elégséges szintű végrehajtása további létszámnövelést igényel.
A másik a különösen veszélyeztetett területek fokozott ellenőrzése olyan akciók szervezésével, amelyekben gyakran vesznek részt rendőrök is" - tette hozzá Temesi Géza.
Azon területek védelmére, ahol különösen gyakoriak a lopások, külön őrszolgálati akciótervek készülnek. A Bükki és a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóságának működési területén már megkezdődtek az ilyen akciók. Végrehajtásukban - 1994 óta érvényes együttműködési megállapodás alapján - a rendőrség is részt vesz, és segítik a munkát az erdészek és a polgári természetőrök is.