fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Európa és Dél-Amerika közös erővel a fejlesztésért
2008. október 29., 13:17
Október 24-én, Mexikóban a terrorizmus elleni harc legújabb tervezetét indította útjára a Latin-Amerikai Parlament (Parlatino). A nyilatkozat szerint egész Latin-Amerikát érintő cél a fegyverviselés kérdésének megoldása, a kábítószer-kereskedelem és a terrorizmus felszámolása.

Az Európai Unió már több alkalommal tárgyalt a Parlatinoval, 1999-ben Rio de Janeiroban, majd három évvel később Madridban, 2004-ben Guadalajarában és 2006-ban Bécsben. A Parlatino 1964. december 10. óta létezik. A regionális, állandó és egykamarás szervezet tagjait az érintett országok polgárai választják, céljaik között megtalálható például a demokrácia védelme; Latin-Amerika integrációja külső befolyás nélkül; a dél-amerikai országok egyenlősége; a hátrányos megkülönböztetés elleni harc; egy ideológiai és politikai szempontból is plurális közösség létrehozása.

2001-ben az EU és a Parlatino megállapodott, hogy globális partnerként kezelik egymást és közös stratégiát dolgoznak ki, mellyel mindkét fél jól járhat. A biregionális partnerség alapja, hogy az Unió támogatja Latin-Amerika fejlesztését, ezért kereskedelmi kedvezményeket kap cserébe. Az EU globális szereplővé próbál válni, és ebben segítségére lehet egy távoli partnerkapcsolat kiépítése.

A két világméretű szervezet közös célkitűzései alapján egy virágzó rendszert lehet létrehozni. Fontosnak tartják a társadalmi, kulturális és biztonsági partnerség létrehozását, az európai és latin-amerikai régiók társulását és a politikai párbeszéd élénkítését.

Egyenjogú felekként vesznek részt a tárgyalásokon, ugyanannyi küldöttet delegálhatnak egy-egy konferenciára a tagok, sőt, tervezik egy állandó euro-latin-amerikai titkárság felállítását.

Az EU és a Parlatino fontosnak tartja a terrorizmus elleni harcot, a demokratikus kormányzást, az emberi jogok maximális tiszteletben tartását és a szegénység, valamint a kábítószer-kereskedelem felszámolását.

A közös célok érdekében az EU 2008 nyarán véglegesen felfüggesztette a Kuba elleni politikai szankciókat. Az Európai Unió 2003-ban szakította meg a magas szintű diplomáciai kapcsolatokat a kubai kormánnyal, az ellenzék támogatói közül sokat letartóztattak. Két évvel később felfüggesztették ezeket, nemrég pedig el is törölték, kérve Kubától az emberi jogok tiszteletben tartását. Egy év múlva újravizsgálják majd az ügyet, és ha kell, ismét újra alkalmazzák majd a szankciókat. Az Unió hangsúlyozta, csak és kizárólag az európai-latin-amerikai kapcsolatok javítása érdekében tette meg ezt a lépést.

(kitekinto.hu)