A HELP - a dohányfüstmentes életért elnevezésű kampány eredményeit R. Nagy András, a kampány magyarországi szóvivője ismertette. A szóvivő rámutatott arra, hogy az unió 500 millió lakosának 27 százaléka dohányzik, míg Magyarország lakóinak több mint a harmada él valamilyen dohánytermékkel. Az EU 100 millió dohányosából 2,4 millió magyar - tette hozzá.
A felmérésben a 15 és 35 év közötti korosztályt vizsgálták. A dohányosok aránya a 20-29 éves korosztályban volt a legmagasabb: 59,9 százalék. Ebben a korosztályban a nemek közti eltérés nem számottevő, a lányok 58, míg a fiúk 63 százaléka dohányzik - mondta R. Nagy András.
Mucsi János, a gödöllői kórház tüdőgyógyásza elmondta, ő elsősorban a középiskolások dohányzási szokásait vizsgálta. Ennek alapján arra a következtetésre jutott, hogy minden negyedik középiskolás függő dohányosként hagyja el az oktatási intézményt. Az alkalmi dohányosok aránya ennél jóval magasabb - tette hozzá. A tüdőgyógyász szerint óriási veszélyt jelent a kevésbé kártékonynak tartott vízipipa, amely mostanában nagyon divatos a fiatalok körében. Mint mondta, a vizsgálatok alapján napi kétszeri vízipipázás harminc szál cigarettának felel meg. Ráadásul a vízipipázás során bizonyos rákkeltő anyagokból ötvenszer annyi kerül a szervezetbe, mint cigarettázáskor - tette hozzá.
Mindkét felszólaló hangsúlyozta, hogy van visszatartó ereje a dohánytermékek árának, vagyis abban az országban, ahol ez magasabb, általában kevesebben dohányoznak.