Ami a személyek belső határokon való ellenőrzésének megszüntetéséről és ennek a külső határokra való áthelyezéséről szól. A schengeni államok körébe 2007. december 21-től 24 ország tartozik: az Európai Unió 27 tagja közül 22 ország (Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia, Szlovénia és Svédország), valamint Norvégia és Izland. (Az Európai Unió tagállamai közül a következő 5 ország - Bulgária, Ciprus, Egyesült Királyság, Írország és Románia - ugyanakkor továbbra sem része a schengeni térségnek).
Ohrizko a Podrobnosti.ua internetes hírportálnak adott interjújában beszélt a vízummentesség bevezetésének perspektíváiról.
Ukrajna legfőbb célja, hogy 4 éven belül visszakapja az Európai Uniótól azt, amit adott: a vízummentességet - jelentette ki az ukrán külügyminiszter.
Ukrajna 3 évvel ezelőtt törölte el a vízumrendszert az Európai Uniós tagállamok állampolgárai számára. A diplomácia pedig egy kölcsönös viszony, tehát ha mi megadtuk a lehetőséget, akkor az minket is megillet - fűzte hozzá.
Véleménye szerint, ha a dolgok a megfelelő mederben haladnak, akkor 2012-re sikerülhet elérni a kitűzött célt.
Ohrizko ahogy korábban is, most is kijelentette, hogy az EU-val való vízumrendszer eltörlése nem fogja maga után vonni a keleti partnerekkel szembeni vízumrendszer bevezetését.
Ahogy korábban hírül adtuk, a vízumrendszer eltörléséről szóló tárgyalások első fordulója tegnap kezdődött. Ukrajnát a tárgyalásokon az ukrán külügyminiszter Volodimír Ohrizko képviselte, az Európai Uniót pedig az Európai Bizottság alelnöke Jacques Barrot.
Ukrajna 2009 második felében tervezi aláírni az EU-val a társult tagságról szóló megállapodást, ami többek között a vízumrendszer elöléséről szóló tárgyalásokat is kilátásba helyezi.