Ugrásszerűen megnőtt a metán mennyisége a légkörben. A metán a szén-dioxidnál huszonötször erősebb, és a globális felmelegedés egyik fő oka. A tudósok nem tudják, mi az oka a metánszint emelkedésének.
Az ipari forradalom előtti időkhöz képest a metán mennyisége a duplájára nőtt a légkörben, az előző évtizedben azonban stagnált a szint, egészen 2007-ig, amikor az újra jelentősen megugrott.
Az eddigi stabilitás miatt azt gondolták a tudósok, hogy a metánkibocsátást ellensúlyozza az, hogy az atmoszférában felbomlik a gáz. A metán egyrészt a szén- és gázkitermelés következtében szabadul fel, másrészt a lápokból, a tehenek és a birkák szervezetéből szabadul föl.
A 2007-es, ugrásszerű metánszint-növekedéssel azonban nem tudnak mit kezdeni a kutatók. "Meglepő ez az adat, mivel az előző években a metánkibocsátás szintje nagyon alacsony volt" - mondja Matthew Rigby, a Massachusettsi Műszaki Egyetem munkatársa.
Ugyancsak meglepő volt, hogy a metánszint emelkedése az egész világon mindenhol ugyanolyan, ahelyett, hogy az északi félteke fő metánkibocsátó területei fölé korlátozódott volna.
Az atmoszférában kevesebb metán van, mint szén-dioxid. Az iparosodás előtti időkben a légkörben egymilliárd légmolekulából hétszáz volt metánmolekula. A huszadik században egy 1773-ra nőtt. 2007-ben ez tízzel nőtt meg, ami ilyen rövid idő alatt jelentős ugrásnak számít.
Egymillió légmolekulára viszont 385 szén-dioxid-molekula jut, ami nagyságrendekkel magasabb szint, mint a metáné. A metán ugyanakkor sokkal hatásosabban köti meg a nap által kibocsátott sugárzást, ami a felmelegedés fő oka.
Azt még korai eldönteni, hogy a metánszint növekedése csak egy alkalmi elmozdulás-e vagy tartós trend lesz - teszik hozzá a tudósok.