A Nemzeti Karbon Alapba - a bizottsági határozat alapján - az üvegházhatású gázok árveréséből származó költségvetési bevételek harminc százalékát fizetnék be. Az alap létrehozása végre lehetővé tenné, hogy ne csak hangzatos kijelentésekkel, hanem immáron konkrét cselekvéssel tegyünk eleget vállalt kötelességeinknek - fogalmazott az indítványt előterjesztő képviselő. Időnként egy ellenzéki képviselőnek is vannak sikerélményei, ha kormánypárti képviselőtársait is sikerül meggyőznie egy-egy ügy kiemelt fontosságáról - tette hozzá.
A képviselő további négy javaslata is zöld utat kapott. A bizottsági álláspont része lett, hogy az úgynevezett "szénszivárgással" kapcsolatosan az Unió a földrajzi szempontokat is vegye figyelembe, hiszen az Unió keleti szélén elhelyezkedő tagországok e tekintetben a legveszélyeztetettebbek.
A megújuló energiaforrásból származó energiafelhasználás növelése terén a szélenergia részarányának növelése mellett a Fidesz kiemelt jelentőséget tanúsít a geotermikus energiában rejlő kapacitások erőteljesebb kihasználásának. A bizottsági határozat ennek a törekvésnek is szabad utat biztosított.
A Fidesz egyetért azzal is, hogy a fenntartható módon előállított bioüzemanyagok arányát 10%-ra kell emelni 2020-ra a közlekedési célú üzemanyag-felhasználáson belül. Ugyanakkor ragaszkodtunk ahhoz, hogy a biztonságos élelmiszer- és takarmányellátás elsőbbsége is kerüljön be a bizottsági határozatba, mely meg is történt - fogalmazott Bencsik János.
Végül a Fidesz azzal is egyetértett, hogy a klímavédelmi csomag megfelelő végrehajtása és a célkitűzések maradéktalan végrehajtása érdekében fel kell állítani egy döntés-előkészítő intézményt, mely gazdasági, műszaki és környezetvédelmi szempontok integrált figyelembe vételével segíti a kormányzati döntéshozást. Miután a klímacsomag végrehajtása a társadalom minden szereplőjét, így a lakosságot is érinti, ezért fontosnak tartottuk, hogy a társadalmi szempontok is jelenjenek meg a létrehozandó intézmény munkájában - tájékoztatott Bencsik János.
Mint ismeretes az Európai Bizottság által ez év januárjában elfogadott klíma-energia csomag irányelvei vonatkozásában a francia elnökség november végéig politikai megállapodást kíván elérni annak érdekében, hogy az ENSZ égisze alatt megrendezendő decemberi poznani csúcstalálkozón már egységes uniós álláspontot képviselhessen. Az új irányelvek elfogadására az Európa Parlament tervek szerint december 16-án kerít sort. A magyar álláspont kialakításához a kormány bekérte az érintett parlamenti bizottságok ajánlásait is.