fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A számvevőszék bírálja a költségvetés tervezetét
2008. november 6., 11:24
A költségvetés tervezetének harmadik változatát is bírálja az Állami Számvevőszék, mondván, már a kiindulási alapok, a bázisszámok is kockázatosak. Kovács Árpáddal, az ÁSZ elnökével beszélgetett Dizseri András, az Echo Tv Napi aktuális című műsorában.

- Mennyire tűzoltás a költségvetés a jelenlegi formájában, és mennyire orvosolja hosszú távon a gondokat?

- Ez egy válságköltségvetés, ami abból indul ki, hogy van egy világgazdasági válság, annak vannak olyan hatásai, amelyek Magyarországra reálgazdasági válságot fognak hozni. Ez a reálgazdasági válság a gazdasági növekedésben, hitelfelvételekben, adóbevételekben, a lakosságnál és egy sor kérdésben le fog csapódni, s ezekre próbál ez a költségvetés szándékában vitathatatlanul megfelelő választ adni. Azért ez a harmadik változat, mert ennek a helyzetnek a fölismerése vagy a megjelenése a kormányzati tervekben fokozatosan jelent meg. Hozzá kell tenni, hogy mi a magunk részéről jó tizenöt nappal, két héttel korábban már egy hasonló változatot kidolgoztunk. Akkor érdeklődve néztek sokan, hogy mi miért vagyunk ennyire borúlátók - egy nulla-közeli változatban gondolkodtunk -, most az egy százalékos visszaesés az, amire ráépítették, s ezzel kapcsolatban is van néhány megjegyzésünk, amiket reményeink szerint a parlament figyelembe fog venni és orvosolni fog. Végül is egy használható és problémákat kezelő költségvetés készül.

- Önök úgy fogalmaztak, hogy a válságnak súlyosabb hatása lehet, mint ahogyan azt jelenleg gondolnánk. Konkrétan mire gondoltak?

- Itt két vagy három olyan tétel van. Ennek a költségvetésnek az igazi kockázatai a bevételi oldalon jelentkeznek, s a bevételi oldalon lévő három olyan tételt mondanám, ami ebben meghatározó lehet: az egyik a társasági adó, ahol lényegileg ugyanazt a szcenáriót és adótömeget vették figyelembe ebben a hatszázmilliárdos nagyságrendben, mint ami háromszázalékos, viszonylag optimális gazdasági növekedéshez és egy vidámabb helyzethez kapcsolódott. Ugyanezt vették figyelembe egyébként az 1,7-nél, és előttünk ismeretlen okból a mínusz 1 százalékhoz tartozó gazdasági teljesítménynél is úgy tekintették, mintha a vállalkozók ezt minden további nélkül befizetnék. Ugyancsak hasonló óvatosságra intő ebben az áfa, ami a forgalomnak a visszaesésével jelentkezik, az adók területén ez biztosan gondot fog jelenteni.
A személyi jövedelemadónak is biztos hogy lesz egy jelentős visszahúzódó hatása, ami vissza fog hatni a bevételi oldalra. Ezeknek egy részét figyelembe vette a költségvetés, de mi ennél valamivel óvatosabb, konzervatívabb becslésben gondolkodunk. A másik ilyen tétel az szintén a bevételi oldalhoz kapcsolódik, ez a munkanélküliség alakulásának és a foglalkoztatottság szintjének a kérdéskörét jelenti. Ez a foglalkoztatási szintet tekintve egy optimálisabb helyzetet tételez föl.

- Kiket sújt legjobban ez a költségvetés, ha már az elvonásokról beszélünk?

- Az elvonásokat tekintve egy kétlépcsős folyamat zajlott le, fűnyíróelvű megszorítás volt, ami lényegileg változatlanul hagyta a két nagy társadalmi ellátórendszert és -réteget. Az egyik a nyugdíjak területe. Hozzá kell tenni, hogy ez a költségvetés a nyugdíjasoktól szerényebb mértékű elvonást tartalmaz, mint amit sokan első nekifutásra gondolnak. Szigorúan számszaki értelemben mondom, s nem annak a nyugdíjasnak a szemszögéből akit érint, hogy a fele nyugdíjat kapja meg a 13. havinál, s ez elsősorban a jobb pozícióban lévő nyugdíjasokat sújtja.

A másik pedig a köztisztviselői-közalkalmazotti réteg, ahol a korábbi reálbértartás helyett egy jelentős reálbércsökkenéssel számolnak, s itt jutunk el a harmadik tételhez, ami a kockázatot jelenti, az pedig a fogyasztás visszaesése.

- És mi a helyzet az önkormányzatokkal? Őket hogyan érinti ez a költségvetés?

- Ez egy nagyon érdekes vita tárgyát képezi. Én a személyes véleményemet mondom, nem biztos, hogy az önkormányzatok körében népszerű vagyok. A helyhatóságokat ez a költségvetés viszonylag szelídebb mértékben érinti.
Itt elsősorban az önkormányzatok által ellátott közösségi feladatoknál várhatók szűkítések, tehát az önkormányzatoknak biztos hogy lesznek nehézségeik.
A nagy kérdés az, hogy a gazdaság szempontjából, a gazdaságélénkítés szempontjából, egyáltalán a reményadás szempontjából választ ad-e. Itt egy ígéretet ismerünk, azt, hogy egy vállalkozásélénkítési blokkot hoznak létre, európai uniós forrásokat állítanak át. Ez egyelőre egy ígéret, ennek a realizálása is a költségvetési tervhez kapcsolódik.

- Lesz-e Ön szerint a költségvetésnek még újabb változata, vagy ez most már úgy nagyjából végleges?

- Nincs semmi újabb változata a költségvetésnek, ezek módosító indítványok, amiket szerintem azóta benyújtottak, mert technikailag nem lehetett benyújtani addig, amíg az általános vita nem indul el. Lesznek változások, és én nagyon örülnék, ha lennének változások, mert ez azt jelentené például, hogy az Állami Számvevőszék észrevételét komolyan veszik, és átvezetik.

(Magyar Hírlap)