fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Barroso "új megállapodást" kötne Obamával
2008. november 6., 15:28
Az Európai Bizottság elnöke szerdán reggel közleményben gratulált Barack Obama választási győzelméhez. Elemzők szerint az európaiak leginkább azt várják el a frissen megválasztott elnöktől, hogy minden kezdeményezésében egyenjogú partnerként kezelje majd őket.

José Manuel Barroso szerdán reggel az Európai Bizottság - és a saját - nevében is közleményben gratulált ahhoz, hogy kedden az amerikaiak Barack Obamát választották meg az Egyesült Államok 44. elnökének. A bizottsági elnök szerint eljött az ideje egy "megújított kötelezettségvállalásnak" az Európa és az Amerikai Egyesült Államok között.

Ennek kialakításában Barroso a Bizottság és a saját személyes támogatását is felajánlotta, hogy így - mint kiemelte - közösen nézzenek szembe az előttük álló kihívásokkal. "A jelenlegi válságot új lehetőséggé kell változtatnunk" - hangsúlyozta Barroso. "Új megállapodásra (new deal) van szükségünk egy új világ számára" - tette hozzá, egyúttal abbéli reményének adott hangot, hogy Obama vezetésével az Egyesült Államok egyesíti erőit ezen új megállapodás tető alá hozásában.

Az Európai Parlament elnöke szintén sok sikert kívánt Barack Obamának abban a - miként fogalmaz - kihívásokkal teli új szerepében, melyet ezekben a kritikus időkben foglal el. Hans-Gert Pöttering üdvözölte, hogy lehetőség nyílik egyfajta új kezdetre az EU és az Egyesült Államok között, és örömét fejezte ki, hogy az Európai Unió és az USA hatékony partnerség keretében dolgozhat együtt olyan globális ügyek - például a klímaváltozás - kezelésében, melyekkel mindkét kontinens döntéshozóinak szembe kell nézniük.

Pöttering egyúttal meghívta Obamát, hogy első európai útja alkalmával tartson beszédet az EP-ben. Ez szerinte kitűnő üzenet lenne az európaiak számára. (Több, mint 20 év telt el azóta, hogy amerikai elnök felszólalt volna az Európai Parlamentben: legutóbb ugyanis Ronald Reagan tartott beszédet az EP-ben, még 1985 májusában.)

Joseph Daul, az Európai Néppárt frakcióvezetője szintén gratulált az új elnök megválasztásához, és - a pénzügyi válságra utalva - az európaiak kötelességének nevezte, hogy szorosan együttműködjenek az Egyesült Államokkal és más vezető világhatalmakkal annak érdekében, hogy "új szabályokat dolgozzanak ki az új gazdaság számára". Az európai jobbközép nevében a francia politikus az EU és az USA közötti partnerség megújítását szorgalmazta, és arra intette Európát: soha ne felejtse el, mivel tartozik Amerikának.

Az európai liberálisok vezére, Graham Watson közleményében ígéretet tett arra, hogy a kihívások (pénzügyi válság, Irak, Afganisztán) kezelésében Barack Obama partnerre és barátra talál majd Európában, mely kész arra, hogy megerősítse a kapcsolatokat az Egyesült Államok és az EU között, és arra, hogy "a közös problémákra közös megoldásokat dolgozzon ki". "Barack Obama változást ígért, és most ezt teljesítenie kell. Mi, európaiak is a változásban reménykedünk, abban, hogy megváltozik a transzatlanti kapcsolatok hangvétele" - mutatott rá a szintén liberális Alexander Graf Lambsdorff.

Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szintén Európa segítségét ajánlotta fel olyan összetett globális problémák kezelésében, mint amilyet a Közel-Kelet, Afganisztán, Irán vagy éppen az éghajlatváltozás jelent. Solana szerint közösen, elkötelezettséggel és kreativitással kell megoldást találni ezekre a problémákra.

Az Európai Zöldpárt szerint Obama megválasztása lehetőséget jelent arra, hogy új korszakot nyissanak a transzatlanti kapcsolatokban. A Philippe Lamberts, a párt egyik szóvivője lényegesnek tartotta, hogy a klímaváltozás elleni harc jegyében az Egyesült Államok "ambiciózus célkitűzéseket" határozzon meg, egyúttal azon reményének adott hangot, hogy Barack Obama - választási ígéretéhez híven - befejezi az iraki háborút, és bezárja a guantanamói fogolytábort.

Az amerikai választások után kiadott gyorselemzésében a Bertelsmann-alapítvány úgy vélekedett: Barack Obama meggyőző választási győzelmével az Egyesült Államoknak jó esélye van arra, hogy vezetői igényét ismételten megújítsa a világban. Miként arra Annette Heuser, az alapítvány amerikai irodájának vezetője rámutatott: az amerikaiak és a partnerországok gyors sikereket várnak el Obamától és csapatától.

Így a frissiben megválasztott elnöknek egyszerre kell az amerikaiak és az európaiak elvárásainak megfelelnie. "Obamának világosan meg kell határoznia politikai prioritásait, és az európaiakat partnerként kell kezelnie" - mutatott rá az új elnök előtt álló feladatokra a Bertelsmann szakértője.

Annette Heuser ez utóbbiak közé a nemzetközi pénzügyi válság kezelését sorolta, de szintén fontosnak nevezte az olyan külpolitikai válsághelyzetekben való helytállást (ide tartozik Afganisztán, Irak és Irán is), ahol összehangolt transzatlanti fellépésre van szükség. Az európaiak azt várják el, hogy a frissen megválasztott elnök minden kezdeményezésében egyenjogú partnerként kezelje őket.

(bruxinfo.hu)