A jelentések ismertetésekor Olli Rehn bővítési biztos a következőket mondta: "A Horvátországnak ma bemutatott feltételes és indikatív menetrend célja, hogy bátorítsa az országot a reformok jó ütemű végrehajtására. A siker azon múlik, hogy Horvátország képes lesz-e teljesíteni az EU-csatlakozás feltételeit. Az indikatív menetrend Horvátország előrehaladásának fényében módosításra szorulhat. A labda most egyértelműen Horvátország térfelén van. A Bizottság szigorúan figyelemmel fogja kísérni a feltételek teljesítését".
"Örömmel látom a Nyugat-Balkán országai által végrehajtott fejlődést is. Amennyiben ezen országok teljesítik a szükséges feltételeket, felgyorsulhat közeledésük az EU-tagsághoz. Azok a potenciális tagjelölt országok, amelyek bizonyítják, hogy készen állnak rá, tagjelölt státuszt kaphatnak. Koszovó európai jövőjéről megvalósíthatósági tanulmányt fogunk készíteni."
Macedónia volt Jugoszláv Köztársaság sokat haladt előre az igazságügyi reform végrehajtása terén, és az ohridi megállapodás végrehajtásával továbbra is a többnemzetiségű demokrácia megszilárdításán dolgozik. Az országnak biztosítania kell a szabad és tiszta választásokat, és javítani kell a párbeszédet a legfontosabb politikai pártok és szereplők között. Előrelépés történt a korrupció elleni küzdelem, a közszolgálat reformja, az üzleti környezet javítása és a foglalkoztatás ösztönzése terén is, de még további erőfeszítésekre lesz szükség. A Bizottság szorosan figyelemmel kíséri majd a fenti területeken tett előrehaladást.
Albánia, Bosznia és Hercegovina, valamint Montenegró jól halad ideiglenes megállapodásai végrehajtásával, és fontos reformterületeken ért el előrelépéseket. A jogállamiság és a közigazgatási végrehajtási kapacitások megszilárdítása továbbra is komoly kihívást jelent ezekben az országokban. Albániának biztosítania kell, hogy a 2009-es parlamenti választásokat megfelelően készítsék elő és bonyolítsák le. Montenegrónak céltudatosan folytatnia kell az igazságszolgáltatás reformját. Bosznia és Hercegovinának sürgősen politikai konszenzust kell kialakítania, és folytatnia kell a reformokat, különösen annak érdekében, hogy nagyobb felelősséget vállalhasson a kormányzásban.
Szerbiának tovább kell vinnie az eddigi pozitív fejleményeket: teljes mértékben együtt kell működnie a volt Jugoszláviával foglalkozó nemzetközi büntetőtörvényszékkel, kézzelfogható haladást kell elérnie a prioritást élvező reformterületeken, amelyek a jogállamisághoz és a gazdasági reformokhoz kapcsolódnak. Amennyiben Szerbia teljesíti ezeket a feltételeket, tagjelölt státuszt kaphat 2009-ben.
A Bizottság további intézkedéseket tesz majd arra, hogy kézzelfoghatóvá tegye az európai perspektívát a Nyugat-Balkán polgárai és vállalkozásai számára. Amennyiben sikerült teljesíteni a kiszabott feltételeket, a Bizottság - az országok egyedi elbírálása mellett - 2009 folyamán javasolhatja a vízumkötelezettség feloldását.