fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Törökország: piacgazdasági státusz az Unióban
2008. november 7., 12:10
Az Európai Bizottság vegyesen nyilatkozott november 5-én Törökország uniós lehetőségeivel kapcsolatban. A testület szerint az ország nagyon jól teljesít gazdasági téren, azonban a jogállamiság és a politikai szabadságjogok területén van még mit fejlődnie. Ugyanakkor az európai parlamenti képviselők megkérdőjelezik Törökország reformok melletti elkötelezettségét.

Olli Rehn bővítési biztos, az EU tagjelölt országokról készült éves bizottsági jelentés ismertetése során kritizálta az országot a jelenlegi reformok "szűklátókörűsége" miatt, és a ciprusi kérdés konstruktívabb megközelítésének szükségességét hangsúlyozta.

Ciprus kérdése kulcsfontosságú

A biztos szerint a "jószomszédi viszony nagyon fontos". Ezzel szerette volna emlékeztetni Törökországot, hogy ne akadályozza Ciprus egyesülését. Üdvözölte a sziget török és görög közösségeinek vezetői között kibontakozott tárgyalásokat. Azonban megjegyezte azt, hogy Törökország nem tett előrelépéseket a megosztott szigethez fűződő kétoldalú kapcsolatainak rendezésére.

Ezt a nézőpontot számos EP-képviselő osztotta. Marois Matsakis görög képviselő szerint Törökország egyáltalán nem akarja az egyesült Ciprust. Matsakis a Bizottságot is megfedte. A görög EP-képviselő úgy gondolja, hogy az Unió végrehajtó szerve nem a megfelelő módon tárgyal Törökországgal. Inkább engedményekkel operál ott, ahol megszorításokra lenne szükség.

Az aggodalmak hosszú listája

Rehn felszólította Tayip Erdogan miniszterelnök kormányát a reformfolyamat folytatására. Most, hogy az AKP pere (EurActiv.hu 2008.07.07.) lezárult és a kormányzó párt megmenekült a politikai haláltól, erre reális lehetőség kínálkozik. A biztos szerint az AKP ügy rávilágított a politikai pártokra vonatkozó szabályok felülvizsgálatának szükségességére.

A 301-es cikkely felülvizsgálata nem kielégítő

A bővítési biztos üdvözölte a török büntető törvénykönyv kétes megítélésű 301-es, a török identitás kritizálását büntető cikkének módosítását.. Rehn szerint a lépés szükséges volt, azonban még mindig nincs biztosítva az olyan alapvető szabadságjogok védelme, mint például a szólásszabadság.

A Bizottsági jelentése további igazságszolgáltatási reformokra szólít fel. Rávilágít a fellebbviteli bíróságok hiányára, és megkérdőjelezi a bíróság pártatlanságát. A korrupció elleni küzdelem alacsony hatásfokát is megemlíti.

Az EU végrehajtó szerve, az NGO-knak jelentett kínzási és bántalmazási ügyekkel kapcsolatban is aggodalmának adott hangot. A katonaság politikai nyomásgyakorlásra történő felhasználását is ellenzi. A jelentés megállapítja, hogy a hadsereg polgári ellenőrzésének fokozása kulcsfontosságú.
A Bizottság felszólította Erdogan kormányát, hogy terjessze ki a nők jogait és teremtse meg a nemek közötti egyenlőséget, valamint, hogy közelítse a szakszervezetek törvény előtti megítélését az EU normákhoz.

Az EP képviselők osztják azt a bizottsági álláspontot, ami megkérdőjelezi az Erdogan kormányzat további reformhajlandóságát. Ria Oomen-Ruijten, holland EP-képviselő, a Parlament Törökországgal kapcsolatos országfelelőse elmondta: "elfogadhatatlan, hogy hat év alatt semmi sem történt.

Törökország most egy működő piacgazdaság

A bizottság megállapította azt, hogy Törökország gazdasági téren fejlődött a legtöbbet. A strukturális instabilitás és a gyenge makroökonómiai helyzet ellenére, az ösztönzők megfelelően hatottak. Az országban működőik a piacgazdaság.

(euractiv.hu)