Mint ismert, a 2009 decemberében megrendezendő koppenhágai konferenciára kell kidolgozni az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló globális egyezmény részleteit. Ehhez elengedhetetlen Moszkva együttműködése. Ennek kapcsán október 27. és 29. között Moszkvában járt az EP éghajlatváltozással foglalkozó ideiglenes szakbizottságának küldöttsége. A küldöttségnek magyar tagja is volt: a szocialista Tabajdi Csaba. Alább a küldöttség három tagját kérdezzük.
Bőrükön érzik a klímaváltozást az oroszok
"Oroszországban a gazdasági fejlődés, nem pedig a klímaváltozás a kiemelt célkitűzés" − szögezte le keserűen Jordan Cizelj (néppárti, szlovén). Egyre nyilvánvalóbb azonban, hogy Oroszország sem vonhatja ki magát az éghajlatváltozás hatása alól.
"Eddig mindig azt mondták, hogy nem gond a klímaváltozás: úgyis olyan hideg van Szibériában, hogy ha két fokkal melegebb lesz, annál jobb" − jellemezte az eddig uralkodó orosz hozzáállást Dorette Corbey (szocialista, holland). "Most már elismerik azonban az éghajlatváltozás problémáját, mivel az állandóan fagyott altalaj elkezdett felolvadni. E talajokra pedig rengeteg infrastruktúrát építettek, és az olvadással ezek léte kerülhet veszélybe".
Fosszilis tüzelők helyett megújuló energiák
"Oroszország és az EU közös érdeke lehet a fosszilis tüzelőanyagokról a megújuló energiaforrások felé történő zökkenőmentes és fokozatos elmozdulás" − mondta Vittorio Prodi (liberális, olasz), az EP éghajlatváltozással foglalkozó ideiglenes szakbizottságának alelnöke.
Corbey szerint Oroszország továbbra is minden lehetőséget megragad, hogy földgázkészletét a piacon értékesítse. "A gáz nagyon jó termék, mivel nagyon jól összeegyeztethető a fenntartható energiával. Elmondtam tehát orosz partnerünknek, hogy nagy eséllyel stabil gázvásárlók leszünk."
Oroszország 40 százalákkal növeli az energiahatékonyságot
Medvegyev orosz elnök az energiahatékonyság növelésében látja a megoldást. Ezt bizonyítja az a nemrég jóváhagyott orosz rendelet, mely szerint 2020‑ig bezárólag mintegy 40%‑al növelnék az energiahatékonyságot a 2007‑es szinthez képest.
Corbey úgy véli: "A 40% soknak tűnhet, ám ezt mégsem lesz nehéz elérni. Oroszországban még mindig sok a központi fűtésű lakás, ahol az emberek ablakot nyitnak, ha melegük van, mivel nem tudják lejjebb venni a fűtést. Ennek egyéni mérőórák felszerelésével vennék elejét".
Oroszország stratégiai partner
"Oroszország kulcsfontosságú szerepet játszott a kiotói jegyzőkönyv ratifikálása során. A jegyzőkönyv csak akkor lépett életbe, miután Oroszország ratifikálta azt" − emlékeztetett Cizelj. "Azt szeretnénk, ha Oroszország tevékenyen lépne fel, vezető szerepet vállalva a tárgyalásokon" − tette hozzá a kiotói jegyzőkönyv 2012‑es lejárta utáni nemzetközi keretegyezményre utalva.
"Moszkva azonban külön-külön szeretne megállapodni az országokkal. Valószínűleg átmenetileg így fogunk megállapodni, ám ha így elértük a megállapodást, annak kötelező érvényűnek kell lennie" − vázolta fel a megegyezés nehézségeit Prodi, aki azt is elmondta, hogy az ENSZ decemberi poznani értekezletén újra visszatérnek a kérdésre.
A látogatás tapasztalatait összegezve Prodi abbéli reményének is hangot adott, hogy Oroszország az EU stratégiai partnerként fog együttműködni a jövőben. A képviselők jövőre meghívták az orosz partnert az Európai Parlamentbe.