fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
EB: 2009 az idei problémák orvosolásának éve lesz
2008. november 7., 18:44
Az Európai Bizottság tegnap (november 5.) mutatta be a 2009-es évre vonatkozó munkaprogramját. Mivel a testület mandátuma jövőre lejár, a program nem tartalmaz új stratégiai kezdeményezéseket. Ehelyett inkább az eddig felmerült legsúlyosabb problémák megoldására koncentrál, így jövőre is az éghajlatváltozás és a gazdasági válság kezelése lesz a középpontban.

"Cselekedjünk egy új Európáért" címmel, az Európai Bizottság tegnap bemutatta a 2009 év legfőbb kezdeményezéseit bemutató jogalkotási és munkaprogramját. Mivel az EU végrehajtó testületének mandátuma jövőre lejár, a Bizottság nem tervezi újabb témakörök megnyitását, hanem a jelenleg nyitva álló kérdések rendezését tűzi ki célul.

A program négy téma köré épül fel:

* a pénzügyi válság következményeinek kezelése;
* a klímaváltozás elleni küzdelem;
* az állampolgárok közelítése az EU-hoz és
* az Európai Unió nemzetközi szerepvállalása.
* Növekedés és munkahelyek

A Lisszaboni Stratégia munkahelyteremtésre vonatkozó céljait gyakorlatilag félresöpri a pénzügyi válság. Ennek tükrében a Bizottság elsősorban a pénzpiacok zilált helyzetének rendezésére és a gazdasági következmények enyhítésére koncentrál.

Célja, hogy 2009 első felében "megtartsa a [pénzügyi szektor] reformjainak ütemét és segítsen az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, hogy a [Bizottság által javasolt] változtatásokat gyorsan elfogadja. A reformok alatt az októberben beterjesztett javaslatokat érti, vagyis a tőkekövetelmények, betétgaranciák és a hitelminősítési feltételek változásait.

A gazdasági hatások mérséklésére az Európai Bizottság várhatóan még az év végéig fogja benyújtani stratégiáját, amely támogatást javasol azoknak, akik a válság következtében elvesztették munkahelyeiket.

Ezek mellett és emiatt az Unió végrehajtó testülete kiemelten fontosnak tartja, hogy folytatódjon az új Szociális Csomag megvalósítása, A 2007-ben indult "Új munkahelyek, új készségek" program keretében meg kívánja újítani továbbá az ifjúságpolitikáját is.

Klímaváltozás és fenntartható fejlődés

A klíma- és energiacsomag végrehajtása nagy részét fogja kitenni a Bizottság munkájának abban az esetben, ha a francia elnökségnek sikerül kompromisszumot kialakítania a tagállamok, illetve a Tanács és a Parlament között. A kormányoktól érkező hangok azonban min egymástól, mint az EP álláspontjától nagyon különböznek, így az első olvasatban való megállapodás nagyon valószínűtlen. Ebben az esetben a Bizottság a csomag további formálásával kell, hogy foglalkozzon.

A csomagban foglalt intézkedések "lehetővé teszik az EU számára, hogy vezető szerepet töltsön be az ENSZ klímatárgyalásain," olvasható a Bizottság cselekvési tervében. Ennek érdekében az EU végrehajtó testülete 2009 elején javaslatot fog tenni arra, hogy milyen alapelvek mentén kerüljön kialakításra az új globális klímaprotokoll.

A fenntarthatóság részéről a Bizottság várhatóan az energiapolitikára koncentrál majd, hiszen a grúz-orosz válság rámutatott, hogy a keleti tagállamok milyen nagy mértékben függenek az orosz energia-exporttól. Várhatóan ez a téma adja majd a 2009-ben elkészülő Fenntartható Fejlődés Stratégiának központi elemét.

A Bizottság ezen kívül folytatni fogja a közös agrárpolitika (KAP) "egészségügyi felülvizsgálatának" (health check) végrehajtását és az Integrált Tengerpolitika tükrében a Közös Halászati Politika felülvizsgálatára is sor kerül.

"Állampolgárközeli" Európa

Az Európai Unió folyamatosan küzd azért, hogy megismertesse és "megszerettesse" magát az állampolgárokkal. Ennek a stratégiának részeként 2009-re a Bizottság egy sor olyan területen is szeretne előrelépést tenni, ami az állampolgárokra közvetlenül is hat.

Nem marad tehát hangzatos, az életkörülményeket javító akciók nélkül a 2009-es év sem. Központi téma marad a fogyasztóvédelem, a tagállamok közti egészségügyi szabályok harmonizációja, az EU Egészségügyi Stratégiája, a biztonság és a bevándorláspolitika is.

Világhatalmi vágyak

A 2008-as év semmilyen szempontból nem kedvezett a közös uniós kül- és biztonságpolitikának. A Lisszaboni Szerződésben tervezett intézményi változások megkönnyítették volna a közös fellépést (lásd a Lisszaboni Szerződésről szóló linkdossziénkat), ez a kérdés azonban az ír "nem" miatt vakvágányra terelődött.

A francia elnökség szerette volna megteremteni a közös európai biztonság- és védelempolitikát (EBVP), de a grúz-orosz, illetve a pénzügyi válság közbeszólt és lesöpörte a napirendről.

Az EU azonban ettől függetlenül is széleskörű együttműködéseket alakított ki a világ számos országával, régiójával, mind politikai mind kereskedelmi szinten. 2009-re öt prioritási területet nevezett meg:

* Bővítés: Csatlakozási tárgyalások utolsó fázisa
* Horvátországgal, Nyugat-Balkán, Törökország és
* Koszovó
* Mediterrán Unió
* EU-USA kapcsolatok
* Dohai Fejlesztési Folyamat
* Millenniumi Fejlesztési Célok

(euractiv.hu)