ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A bizalom gyalogosan érkezik, és lóháton vágtat el

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke helyi kis- és közepes vállalkozások vezetőivel találkozott pénteken Kaposváron. A pártelnök azért tett látogatást a somogyi megyeszékhelyen, hogy megnézze, milyen programot tud összeállítani a város, amellyel segíti megvédeni a veszélyben lévő munkahelyeket. A válságkezelés lehetőségeiről készítettek vele interjút.
Létrehozva: 2008. november 7., 19:15 | Utoljára frissítve: 2008. november 8., 17:36
nyomtat küld

- Az országgyűlés hamarosan szavaz a jövő évi költségvetésről. Ön szerint keresztülcsúszik a Parlamenten?

- A szocialisták addig munkálkodtak és mesterkedtek, hogy valószínűleg átcsúszik. Ez egy rossz, az európai válságkezelési megoldásokkal ellentétes irányba haladó költségvetés, amely még megszorítást, nehézséget és bajt fog okozni az embereknek.

- Mi lesz az Önök válasza erre?

- A KDNP és mi nem fogjuk megszavazni a törvényjavaslatot, és ahogy becsületes egy párthoz illik, beadjuk a módosító indítványainkat. Ezek három irányba mutatnak: egyrészt a következő év legfontosabb feladata, hogy minél több munkahelyet védjünk meg másrészt a bürokráciát a lehető legkisebb mértékűre kell visszaszorítani, a korrupciós pénzek elszivárgását, a közpénzek elzuschlagosítását pedig meg kell akadályozni.

- Demján Sándor szerint Magyarország reformok nélkül nem fog kilábalni a válságból. Márpedig enélkül Magyarország 15 évig Európa legszegényebb országa lesz. A kilábaláshoz közmegegyezésen alapuló programra van szükség. Ön lát erre lehetőséget?

- Demján Sándor már ez év áprilisában jelezte, hogy nagy gazdasági válság készülődik, ideje komolyan venni. Magam is többször figyelmeztettem arra, hogy a többszöri élelmiszer- és energiáremelés nem a vége valaminek, hanem olyan új korszak kezdődik, amelyik komoly kihívásokat tartogat Magyarország számára. A mai válság legfőbb oka, hogy ezeket a felszólításokat nem vette komolyan a kormány, hanem az ország felkészítése helyett ostoba kampányba kezdett. Így a kormány csak tehertétel az ország számára. Több kell ide, mint reformok: nagy változásra van szükség. Ehhez azonban közmegegyezés kell az emberek között. Ez pedig választás nélkül nem megy. Demokráciában a közmegegyezést úgy hívják, hogy választásokon fölhatalmazást kapott, közbizalmat élvező kormány. Ha lesz ilyen, akkor lesz változás, ha nem, akkor nem változik semmi. Ha azonban a jelenlegi módon mennek a dolgok, akkor az előrejelzés, miszerint Európa legszegényebb országa leszünk, beteljesülhet.

- Németországban, Írországban, Finnországban nagykoalíciós kormányzással másztak ki a gödörből. Elképzelhetőnek tartja, hogy 2010-ben Magyarországon is ilyen kormány alakuljon?

- Minden nagykoalíciós kormányzásnak az előfeltétele egy program, amiben mindenki egyetért. Magyarországon azért nincs nagykoalíció, mert két különböző politika létezik egymás mellett. Az egyik a szocialistáké, amelynek a jelzőoszlopai a hitelfelvétel, az államadósság, a megszorítás, a bürokrácia és a korrupció. Ezen az alapon mi nem akarunk együttműködni senkivel. Ezzel szemben a mi politikánk: kevesebb bürokrácia, visszaszorított korrupció, munkahelyek megvédése, adócsökkentés, a magyar kis-és közepes vállalkozások támogatása. Ez két teljesen különböző út, és az országnak kell eldöntenie, hogy melyik úton akar járni. Amit az elmúlt hat évben elkövetett a kormány az országgal szemben, az nem egyszerűen hiba, hanem bűn. Én pedig nem akarok bűntársa lenni a mostani szocialista kormánynak. A Fidesz azzal tud a legtöbbet segíteni az országnak, ha életben tartja a reményt, hogy létezik másik út.

- Az egyik országos napilapban egy volt SZDSZ-es közgazdász Szégyen címmel, összegyűjtötte, ki mindenki felelős az ország jelenlegi gazdasági helyzetéért. Önt és pártját is közéjük sorolta. Elfogadja a megállapítást, felelősnek érzi magát?

- A rólunk szóló sorokat nem a közgazdász énje vezette az írónak, hanem az SZDSZ-es énje. Ez egy szokásos, komolyan nem vehető politikai halandzsa. 2002-ben mindenki egyetértett abban, hogy a magyar gazdaság jó állapotban van, sőt, egyetértés volt még abban is, hogy 2007-ben a szlovénokkal együtt vezetjük majd be az eurót. Most ez már fényévekre van tőlünk. Azóta mi ellenzékben vagyunk. A mostani bajokat az ország eladósítása, az államadósság drámai mértékű növekedése okozta, ez temette maga alá a magyar gazdaságot. Nem a világválság gázolt el bennünket, hanem a rossz gazdaságpolitikai ütötte el az országot. 1998-ban, amikor átvettük a kormányzást, a magyarországi össztermékhez képest 58 százalék volt az államadósság. Kormányzati ciklusunk végén letornáztuk 53 százalékra. 2000 körül mi mondtuk fel az IMF-el kötött szerződést azzal, hogy az utolsó fillérig, visszafizettük a
hátralévő kölcsönt. Kijöttünk a hitel meglehetősen nehéz feltételei közül, levettük az ország válláról ezt a terhet, a mostani kormány pedig hat év elmúltával ugyanoda vitte vissza Magyarországot. Ezt tartom én szégyennek.

- Ezért fogalmazott úgy, hogy a Nemzetközi Valutaalap hitelével Magyarország még ,,nincs kinn a vízből"?

- Ezt a hitelt a nemzetközi tőke adta össze. Mindenki tudja: sem a bankok, sem az IMF nem jótékonysági intézmény. Ha tettek valaha valamit, ami nekünk jó volt, azt mindig a saját érdekükben tették. Ez a mostani IMF hitel pontosan annyi és olyan ütemezésű, hogy a hitelezők komoly kamatfelárral biztosan visszakapják pénzüket. Ezzel tehát nem vagyunk kinn a vízből, csupán annyit tettek, hogy nem engedték összeomlani a magyar gazdaságot. Ám ezzel a gazdaság még nem indul fejlődésnek. Pillanatnyilag legalább 250 ezer munkahely van veszélyben Magyarországon. S ha a kis- és közepes vállalkozások nem kapnak most segítséget, akkor el kell bocsátaniuk az embereiket, ez pedig drámai módon növeli meg a munkanélküliséget.

- Kaposvár az elmúlt napokban öt pontból álló cselekvési programot fogalmazott meg, amivel a helyi kis- és közepes vállalkozásokat igyekszik helyzetbe hozni. Ön ma találkozik a város néhány meghatározó vállalkozójával. Ez azt jelenti, hogy megítélése szerint ezek a cégek kulcsszerepet játszhatnak a válságkezelésben?

- Magyarországon ezek a vállalkozások adják a legtöbb munkahelyet. Ugyanakkor a legkevesebb kedvezményt, a legkevesebb segítséget is ők kapják. A feladat tehát, hogy előre kell hozni a beruházásokat, mint ahogyan Kaposvár is nagyon jól teszi, amikor a 2010-2011-re tervezett beruházásait már az idén beindítja. Ezen kívül adókedvezményt kell adni a vállalkozásoknak, és foglalkoztatási alapot is létre kell hozni, amelyből azok részesedhetnek, akik munkahelyeket teremtenek.

- Önök folyamatosan adócsökkentést javasolnak arra hivatkozva, hogy meglódul tőle a gazdaság. Ez azonban csupán feltételezés. Mi történik, ha "nem jön be" a várható gazdasági fellendülés?

- Már csökkentettem adót, amikor miniszterelnök voltam, méghozzá radikálisan. A járulékcsökkentéssel több mint százezer munkahelyet hoztunk létre két év alatt. Van tehát tapasztalatom arról, hogyan kell úgy adót csökkenteni, hogy az lendületet adjon a gazdaságnak. Minden európai ország ezt csinálja, pénz pumpál a gazdaságba. Sokan úgy gondolják, hogy a válságot majd a kormány egyedül oldja meg. Ez azonban nem így van. Egy válságból való kilábalás nem lehet kizárólag a kormány érdeme. A válságból az országot a tettrekész és vállalkozó szellemű emberek tudják kihúzni. Nem a kormány fújja a passzát szelet, hanem a értéket teremtő emberek. A kormánynak meg az a dolga, hogy az ország vitorláját ebbe az irányba fordítsa.

- Ezért tartja Magyarországot a világ egyik legrosszabbul kormányzott országának?

- Magyarországon a kormány egyszerűen nem érti meg: az a dolga, hogy fölszabadítsa az energiákat.

- Ki kormányozna ma jól Magyarországon?

- Aki az emberek bizalmát élvezi. Válság idején a legértékesebb valuta a bizalom. Hogy egy dakota bölcsességet idézzek: a bizalom gyalogosan érkezik, és lóháton vágtat el. Összefogást kell létrehozni Magyarországon, de ezt nem propagandával, hanem a közbizalom megteremtésével lehet elérni.

- Az utóbbi hetekben nem hallottunk Öntől a kormányváltás szükségességéről. Talán a készenléti hitelektől változott meg a véleménye?

- Az országnak kormányváltásra van szüksége. Változás nélkül ugyanis ugyanaz a rossz politika fog folytatódni ami ide juttatta az országot.

(sonline.hu - Somogyi Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések