Ma a világban 800 millió embernek okoz gondot az ivóvíz megszerzése és 2 és fél milliárdan nem tudnak tisztálkodni és nincs semmilyen WC a lakóhelyük közelében. Ezek a megdöbbentő számok akkor válnak még szomorúbbá, ha tudjuk az elkövetkező három évtizedben megháromszorozódik a fejlődő országok lakossága. A WC és a fürdőhelyek hiánya miatt naponta 5 ezer gyerek hal meg. Ők a piszkos víz és a szegényes tisztálkodás következtében vesztik az életüket, különféle fertőzéseket kapnak el, amelyet legyengült szervezetük nem képes legyőzni. Rajtuk a legegyszerűbb latrinák is segítenének.
A Charity WaterAid szervezet épp ezért intézett az ENSZ mostani nagygyűlésén felhívást a tagországoknak, hogy segítsék a világ nyomortelepein a víz bevezetését és a higiénikus feltételek megteremtését.
Az adományozók a kilencvenes évek közepe óta megduplázták az oktatásra és az egészségügyre fordított összegeket, ám a szervezet szerint a lakóhelyeken kialakult káosz felszámolására eddig nem igazán figyelt senki. Felméréseik szerint a fejlődő országok átlagosan, a költségvetésük csupán egy százalékát költik nyomortelepekre.
A WaterAid vezetői pedig úgy vélik, hogy a tiszta víz és a higiéniai feltételek megteremtésének komoly egészségügyi, oktatási és gazdasági haszna lehet. A szomorú jövőről a napokban az ENSZ urbanizációval foglalkozó világkonferenciáján számoltak be a WaterAid munkatársai.