Az EU-tagállamok vezetői pénteki brüsszeli informális találkozójukon egységes álláspontot alakítottak ki, amelyet Nicolas Sarkozy és José Manuel Barroso képvisel majd a washingtoni összejövetelen.
Már száz napon belül látni szeretné az új nemzetközi pénzügyi rendszer létrehozása érdekében teendő erőfeszítések első gyümölcseit az Európai Unió, amelynek vezetői pénteken egy informális ebéd keretében közös álláspontra jutottak azokról az elvekről, amelyekre szerintük az új architektúrának épülnie kell. A 100 napos időszak november 15-én startolna, amikor a G20-ak (a világgazdaságban legnagyobb súllyal bíró húsz állam képviselői) Washingtonban csúcsszinten megkezdik az egyeztetést a globális pénzügyi rendszer reformjáról, és az első "ciklus" bő három hónappal később egy újabb csúcstalálkozóval zárulna, ahol a résztvevők mérleget vonnának az első intézkedésekről és egyúttal további döntéseket hoznának.
"Az volt a célunk, hogy olyan közös stratégiát és közös álláspontot dolgozzunk ki a washingtoni csúcs előtt, amely levonja a következtetéseket a pénzügyi válságból" - hangsúlyozta a találkozót követően az EU soros elnöksége nevében Nicolas Sarkozy, aki szerint a több mint háromórás vita eredményeként "európai vízió" született a pénzügyi rendszer új alapokra helyezéséről. "Erős, ambiciózus és működőképes programot alkottunk. Washingtonban nem lesz elég a válság okainak elemzése, hanem válaszokat is kell adnunk a krízisre" - tette hozzá a francia államfő.
José Manuel Barroso bizottsági elnök szerint az EU szilárd és egyértelmű pozícióval megy Washingtonba, ahol ő és Sarkozy képviseli majd az EU27-eket. "A washingtoni találkozó nem lehet kudarc, történelmi jelentőségűnek kell lennie" - szögezte le Barroso. Szerinte a november 15-i összejövetel jó lehetőséget nyújt arra, hogy a nemzetközi pénzügyi rendszer reformja a globális kormányzás része legyen, ami többek között az élelmiszerbiztonság, a szegénység és a klímaváltozás elleni küzdelem és a szabad kereskedelem előmozdításának kérdéseire - egyszóval a 21. század nagy kihívásaira - kell, hogy kiterjedjen.
Az európai ambíciókat ugyanakkor némileg visszavetette, hogy Barack Obama, az Egyesült Államok következő elnöke nem kíván részt venni a washingtoni csúcson, ahol az USA-t így lényegében a hivatalból hamarosan távozó, "béna kacsa" elnök, George W. Bush képviseli majd.