fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Történelmi magasságokban az európai kábítószer‑fogyasztás
2008. november 10., 17:41
A közelmúlt tendenciái ellenére a kannabisz-használat Európában történeti szempontból továbbra is igen magas szinten áll - áll az EU lisszaboni székhelyű kábítószer-megfigyelőközpontja idei éves jelentésében, amelyet múlt héten mutatott be a szervezet elnöke az EP-ben.

Habár a kábítószer-fogyasztás szintje történelmi magasságokban marad, úgy tűnik, stabilabb fázisba lépünk" - fogalmazott Wolfgang Götz, az EU lisszaboni Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontjának igazgatója, amikor az EP állampolgári jogi szakbizottsága előtt november 5-én bemutatta a szervezet éves jelentését.

Kannabisz, kokain, amfetamin

Az EU évente 60 eurót költ polgáronként a kábítószerrel kapcsolatos kérdések kezelésére. Ha belegondolunk, hogy 2001. és 2006. között mintegy 36 százalékkal nőtt a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos jogsértések száma - ez talán nem is tűnik olyan soknak. Dél-Európában a probléma különösen súlyos: Portugáliából és Spanyolországból származik az Európában elkobzott kokain kétharmada.

A kokaint és az amfetaminokat megelőzve továbbra is a kannabisz a leggyakrabban használt kábítószer Európában. A kábítószer-fogyasztók körében nem csökkent ugyanakkor az ópiumszármazékok népszerűsége. Ami ennél is riasztóbb: Észtországban, Litvániában, Ausztriában és Romániában a túladagolásos halálesetek viszonylag nagy arányban fordulnak elő a 25 év alattiak körében, akik közül a heroin-injekciót használók 40 százaléka kerül ki.

Magyarországon a legkevesebb a kábítószerrel összefüggő halál

Az opioidtúladagolásos halálesetek többsége férfiakhoz köthető, akik életkor szerint többnyire 20-40 éves kor közöttiek, de az átlagot tekintve a legtöbb országban a harmincas éveik közepén járnak. Magyarországon a legalacsonyabb és Észtországban a legmagasabb a kábítószer okozta halál aránya az EU-ban az összes felnőtt körében (15-64 évesek) - áll a jelentésben.

Az Európai Parlament 2008. július 8-i állásfoglalásában "mély aggodalmának ad hangot a folyamatosan bővülő ópiumtermesztés és -kereskedelem miatt, mivel az súlyos politikai és nemzetbiztonsági következményekkel jár Afganisztánban és a szomszédos országokban". Hasonlóan vélekedett Giusto Catania (GUE, olasz) is Afganisztán bevonását sürgetve a kábítószer elleni küzdelembe.

Új kábítószerek a piacon

Az utóbbi években azonban új szintetikus kábítószerek is megjelentek a piacon. Ezek között szerepelnek ismert kémiai csoportokból származó anyagok, mint például fenetilaminok, riptaminok és piperazinok, valamint olyan hallucinogén hatásokkal rendelkező anyagok mint a hawaii törperózsa, a hallucinogén gombák, vagy a különféle "partitabletták".

(kitekinto.hu)