Nemrégiben (november 4-én) a Bizottság kiadott egy közleményt, amelyben azt sürgette, hogy minél több polgár számára váljanak elérhetővé az úgynevezett telegyógyászat szolgáltatásai Európában.
Az EU több konkrét intézkedés bevezetését javasolja a szektor valamennyi fontos szereplője számára, de különösen a tagállamoknak, hogy leküzdjék a három fő akadályt a távolsági egészségügyi szolgáltatások elterjedésében, amelyek:
- a távolsági egészségügyi ellátás iránti bizalom hiánya,
- a megfelelő jogi háttér hiánya és
- a piacot érintő technikai jellegű problémák.
A Bizottság szerint "kevés a bizonyíték arra, hogy a távolsági egészségügyi szolgáltatások hosszú távon hatékonyan és költséghatékonyan tudnak működni". Éppen ezért szükséges, hogy az egészségügyi intézmények, szakemberek és a betegek jobban megismerjék és elfogadják a telegyógyászatot, illetve megbízzanak benne.
A "legfőbb cél" a szükséges jogi háttér megteremtése, amelynek segítségével ez a terület úgy fejlődhet, hogy "hasznára válik a betegellátásnak, miközben garantálja a diszkréciót és a betegek magas szintű biztonságát" - jegyzi meg az EU. A megfelelő jogszabályok hiánya - így például a telegyógyászat szolgáltatásainak és szakembereinek engedélyeztetése, akkreditációja és regisztrációja, a felelősségvállalás, kártalanítás és hatáskörelosztás rendszerének kidolgozása - valóban gátja e szektor terjedésének.
Ami a technikai akadályokat illeti, az Unió hangsúlyozza, hogy a szolgáltatóknak el kell érniük az EU minden szegletét, így a vidéket és a legperiférikusabb részeket is - ez "előfeltétele a távolsági egészségügy kiépítésének". A cél a szolgáltatások széles körének biztosítása minden ember számára. Továbbá az Unió kiemeli, hogy az együttműködési készség és az egységesség ugyancsak elengedhetetlen az új technológiák nagyfokú elterjedéséhez.
Az EU aláhúzza, hogy tekintet nélkül az Unió és a befektetők erőfeszítésire, "a tagállamok egészségügyi hatóságait illeti az elsődleges felelősség a rendszer kiépítéséért, finanszírozásáért és az egészségügyi ellátás biztosításáért, hiszen csak nekik áll módjukban a telegyógyászat tényleges megvalósítása".
Vélemények
"A telegyógyászat képes radikálisan javítani a krónikus betegek életminőségén és az emberek számára a legjobb szakembereket teszi elérhetővé. Kötelességünk biztosítani a betegeknek és a szakembereknek a lehetőséget, hogy kihasználhassák a rendszer előnyeit. Emellett a távolsági egészségügyi szolgáltatások az ICT segítségével optimalizálhatják a humán és anyagi erőforrások kihasználását ebben a szektorban" - mondta Viviane Reding, az EU információs társadalomért és médiáért felelős biztosa.
"A siker kulcsa a polgárokkal, a betegekkel és az egészségügyi szakemberekkel való együttműködés" - tette hozzá Androula Vassiliou egészségügyi biztos.
Az Eucomed, az európai egészségügyi technológiai ágazat szószólója felkérte a tagállamokat, hogy működjenek együtt a Bizottsággal és "tegyék meg a szükséges lépéseket nemzeti szinten".
Markus Siebert, az Eucomed szívritmus-szabályozás ellenőrzéssel foglalkozó munkacsoportjának elnöke elmondta, hogy "rendkívül nagy felelősség terheli a tagállamokat a távolsági egészségügyi szolgáltatások megvalósítása érdekében", különösképpen a telegyógyászati eszközökkel kapcsolatos kártalanítás terén, mint például a pacemaker és a defibrillátor, amelyeket távolról is lehet ellenőrizni. "Míg ezen implantátumok beültetése hagyományosan a tagállam felelősségi körébe tartozik, az ellenőrzésük már nem feltétlenül. Itt egy orvosi szerkezet és egy hozzá tartozó szolgáltatás kombinációjáról van szó mind a beteg, mind pedig a szakember szempontjából. Új, innovatív megoldásokra van szükség, amelyek lehetővé teszik az ellenőrzési lehetőségek kihasználását" - tette hozzá.
Az Eucomed ezen túl támogat minden olyan erőfeszítést is, amely az egészségügyi szakemberek és a betegek intenzívebb együttműködését célozza meg a telegyógyászat terén, hogy növekedjen annak elfogadottsága és a belé vetett bizalom. Mindközben nem szabad figyelmen kívül hagyni az a diszkréciót illető és etikai kérdéseket sem. Ha ezt az új rendszert sikerül tartósan elfogadtatni, akkor létfontosságú, hogy "megfeleljen az egészségügyi szektor kívánalmainak is, biztonságos legyen és könnyen használható. Emellett azon egészségügyi szakembereket, akik kihasználják a távolsági egészségügyi rendszer adta lehetőségeket (például a távolsági ellenőrzést), honorálni kell, de úgy, hogy emiatt ne szorítsák háttérbe hagyományos feladataikat" - folytatta Siebert.