fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az EU 72 órát adott Pristinának az ENSZ-terv elfogadására
2008. november 11., 17:07
Hetvenkét órát adott az Európai Unió Koszovó vezetésének arra, hogy elfogadja az ENSZ-főtitkár hatpontos tervét, ami lehetővé tenné, hogy az európai rendőri és igazságszolgáltatási misszió (EULEX) megkezdje a munkát Koszovóban.

A Koha Ditore című koszovói albán napilap nemzetközi diplomáciai forrásokra hivatkozva azt írta kedden, hogy a nemzetközi összekötő csoport négy uniós tagja - Franciaország, Nagy-Britannia, Németország és Olaszország - arra kérte Pristinát, vizsgálja felül elutasító álláspontját, és Szerbiához hasonlóan hagyja jóvá az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kerülő tervet.

Fatmir Sejdiu koszovói államfő és Hashim Thaci miniszterelnök hétfőn sajtótájékoztatón jelentette be, hogy elutasítják a Ban Ki Mun által kidolgozott tervet, mivel annak lényeges elemei elfogadhatatlanok Koszovó számára. "Minden kezdeményezést tiszteletben tartunk, de megmondtuk, hogy Koszovó egy független állam" - mondta Sejdiu, hozzátéve, hogy a kifogásolt pontok sértik Koszovó alkotmányát.

Az ENSZ-terv legvitatottabb része a rendőrségi és a vámhatósági ellenőrzéssel kapcsolatos, ugyanis a pristinai vezetés nem hajlandó beleegyezni abba, hogy Koszovó szerbek által lakott területein, illetve az északi határon ENSZ-felügyelet alatt maradjon a rendőrség, illetve a vámhivatalok.

Az Európai Unió azt követően döntött a mintegy kétezer fős EULEX létrehozásáról és telepítéséről, hogy Koszovó februárban egyoldalúan kihirdette függetlenségét Szerbiától. Az eredeti elképzelés szerint az EULEX váltotta volna fel az 1999-ben létrehozott, ideiglenesnek szánt ENSZ-közigazgatást (UNMIK), ám Szerbia és szövetségese, a vétójoggal rendelkező BT-tag Oroszország csak akkor hajlandó ezt elfogadni, ha bizonyos feltételek teljesülnek.

Szerbia ragaszkodott ahhoz, hogy az EULEX a Biztonsági Tanácstól kapja a felhatalmazását, semleges legyen, s ne a Koszovó függetlenségét befejezett tényként kezelő Ahtisaari-tervet akarja végrehajtani. Pierre Mirel, az EU nyugat-balkáni igazgatója néhány napja Belgrádban bejelentette, hogy az EU elfogadja ezeket a szerb követeléseket. Xhavit Besiri, a koszovói elnök szóvivője már akkor közölte, hogy Pristina számára elfogadhatatlan a semleges, Szerbia igényeit figyelembe vevő EULEX, az csak az Ahtisaari-tervvel megegyező formában fogadható el.

A Biztonsági Tanács kedden tárgyalt volna az ENSZ jövőbeni koszovói munkáját szabályozó, illetve az EULEX telepítését lehetővé tévő tervről, ám Vuk Jeremic szerb külügyminiszter közlése szerint a tanácskozást elhalasztották. Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője azt reméli, hogy a hét végéig sikerül dűlőre jutni minden féllel, ami által lehetővé válna, hogy egy hónap múlva megkezdje a munkát az EULEX.

(MTI)