Az Európai Unió kedden hetvenkét órát adott a koszovói vezetésnek arra, hogy elfogadja Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hatpontos tervét, amely lehetővé tenné, hogy az európai rendőri és igazságszolgáltatási misszió (EULEX) megkezdje a munkát Koszovóban. A terv Pristina által legvitatottabb része az az elképzelés, hogy Koszovó szerbek által lakott területein, illetve az északi határon ENSZ-felügyelet alatt maradjon a rendőrség, s a vámhivatalok.
Az EU azután döntött a mintegy kétezer fős EULEX létrehozásáról, hogy Koszovó februárban egyoldalúan kihirdette függetlenségét. Szerbia több feltételhez kötötte, hogy elfogadja az EULEX-et: a szervezetnek az ENSZ BT-től kell kapnia a felhatalmazását, semlegesnek kell lennie, s ne a Koszovó függetlenségét befejezett tényként kezelő Ahtisaari-tervet akarja végrehajtani. Az EU elfogadta ezeket a szerb követeléseket, koszovói részről azonban elutasították őket.
Nem fogadjuk el azt, amiről Szerbia az ENSZ-szel és az EU-val megállapodott, mivel ellenkezik a koszovói alkotmánnyal - válaszolták a Danas tudósítójának a pristinai elnöki hivatalban. Hozzátették, hogy Koszovó kész a tárgyalásra, de nem fogad el semmilyen, az Ahtisaari-terven kívül eső megállapodást.
Fatmir Sejdiu hivatalában leszögezték, hogy az EULEX Koszovó státusának kérdésében nem lehet semleges. Arra is utaltak, hogy a koszovói vezetés, megmásíthatatlan álláspontjának kialakítása előtt konzultált az Egyesült Államokkal. Az ENSZ BT-nek kedden kellett volna meghallgatnia Ban Ki Mun főtitkárt, s tárgyalni Koszovóról, de az ülést elhalasztották.