A segélycsomag útnak indításáról az Európai Bizottság még ez év júliusában döntött. A pénz az EU mezőgazdasági költségvetésének felhasználatlan részéből származott, célja pedig az volt, hogy vetőmaggal és permetezőanyaggal lássák el a fejlődő országokat, hogy könnyebben birkózzanak meg az emelkedő élelmiszerárak humanitárius hatásaival.
Bár a 27 tagú blokk "alapjában" egyetértett azzal, hogy a csomagot kézbesíteni kell, több tagállam elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a Bizottság a globális pénzügyi válság közepette is arra kötelezi a tagállamokat, hogy a fennmaradt forrásait elajándékozza.
A Közös Mezőgazdasági Politika (KAP) többlete, az élelmiszerárak hirtelen emelkedése miatt, átlagon fölüli értéket produkált idén. A rendes eljárás szerint a többletet az EU büdzsé legnagyobb nettó befizetői között lehet szétosztani.
Ennek következtében több tagállam "rendkívüli költségvetési okokra" hivatkozva, vonakodik a segélycsomagot elfogadni.
Az EU fejlesztésért és humanitárius segélyezésért felelős biztosa a tegnapi ülésen hajthatatlanságuk miatt ostorozta a tagállamokat, és hangsúlyozta, hogy az Uniónak sürgős szüksége van erre az alapra. "Minden nemzetközi szervezet erre kis gesztusra vár [...]. És várják azok az emberek is, akiknek erre a milliárd [euróra] szükségük van ahhoz, hogy megmentsék a 2009-es és 2010-es betakarítást," mondta Michel.
A SOLIDAR európai NGO hasonlóan erős hangvételű üzenetet küldött az Uniónak. E szerint a "pénzügyi válságot nem lehet kifogásként használni": "Felszólítunk minden tagállamot, hogy álljanak ellen a csábításnak, hogy a válság ürügyén felvizezzék a Külföldi Fejlesztési Segélyezés (Overseas Development Assistance - ODA) irányában vállalt kötelezettségeiket. Felszólítunk minden tagállamot, hogy tartsák a kötelező erővel bíró határidőket, hogy biztosítsuk az uniós segély megbízhatóságát és teljesítsük az ígéretünket."
A francia elnökség különösen aktív volt a fejlesztéspolitikai célok megvalósításában. A jelenlegi vita rendezésére várhatóan a jövő héten kerül sor.