fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Átadták a megújult soproni szennyvíztisztító telepet
2008. november 13., 10:23
A 4,4 milliárd forintos, az Európai Unió kohéziós alapja által támogatott beruházás részeként a napokban átadták a soproni szennyvíztisztító telepet. A beruházás hat település több mint hatvanezer lakosát érinti, és megszűnik a Fertő tó szennyezése, a talaj és talajvíz károsítása. A fejlesztéssel újabb, beépíthető területek szabadulnak fel a szennyvíztisztító közelében.

Sopron régiójában korábban négy szennyvíztisztító telep - a soproni, a sopronkőhidai, a fertőrákosi és a nagycenki - működött. A telepek részben elavult technológiával, illetve a megnövekedett terhelés miatt sokszor nem megfelelő tisztítási határértékkel dolgoztak. Gondot okozott a bűzlő szag és a fertőzésveszély. Az új soproni szennyvíztisztító telep megépítésének éppen az volt a célja, hogy ezeket a gondokat megoldja, és ellássa a régióban megnövekedett igényeket.

A négy év alatt elkészült beruházás ellátja Sopron, Ágfalva, Fertőrákos, Harka és Kópháza szennyvíztisztítását. A fejlesztéssel a sopronkőhidai és a fertőrákosi telep megszűnt. Az előbbi épületeit teljesen lebontották, míg az utóbbit átalakították, és szennyvíz-előkezelőt létesítettek belőle. Így ennek köszönhetően a Fertő tóba nem kerül még tisztított szennyvíz sem. A két telep szennyvizét a soproni hálózatba vezetik és a soproni telepen tisztítják. Harka és Kópháza szennyvizét a nagycenki helyett szintén a soproni telep kezeli. Ennek eredményeként a nagycenki terület terhelése csökkent, a tisztító hatásfoka nőtt.

Az új tisztítónak több előnye is van. Lényeges előrelépés, hogy a fejlesztésnek köszönhetően teljesen zárt rendszerben oldották meg a tisztítást, az iszapkezelést és a komposztálást is, vagyis a szennyvíz ártalmatlanításának teljes folyamata egy telephelyen megy végbe. Az iszapkezeléskor stabilizálják az iszapot, így nem kell a stabilizálatlan iszapot szállítani.

Szintén a fejlesztés részeként a bűzös műtárgyakat lefedték, míg a szellőzést biofilterrel oldották meg. A komposztálást zárt épületben végzik, így a kellemetlen szagok teljes mértékben megszűnnek. A beruházás erdménye az is, hogy a telep védőtávolsága a biztonságos technológiával csökkent, a környező területek felszabadultak, hasznosíthatóvá, eladhatóvá válnak majd. A szennyvíztisztító fejlesztése minden tekintetben megfelel az európai uniós előírásoknak.

A több mint 4,4 milliárd forintos beruházás részeként a szennyvíztisztító telep kilencven százalékban az Európai Unió, tíz százalékban pedig a kedvezményezett, Sopron önkormányzatának a támogatásával valósult meg.

(Magyar Hírlap)