Az UNESCO Nemzetközi Hidrológiai Programjának keretein belül elkészült a világ édesvízkészletének térképe. Bár a Föld 70 százalékát víz borítja, ebből csak 2 százalék édesvíz. Az ENSZ legfrissebb adatai szerint ennek mintegy 96 százaléka a felszín alatt található.
Becslések szerint meghaladja az egymilliárd főt azok száma, akik nem jutnak megfelelő minőségű vagy mennyiségű ivóvízhez. Többek között ezért is volt sürgető egy ilyen világtérkép elkészítése.
Az Unesco a felmérési programot 1999-ben indította és 2008 októberében hozta nyilvánosságra az adatokat, miszerint a legtöbb felszín alatti készlettel Afrika rendelkezik, jelenleg ennek 84 százalékát hasznosítja. Ez az arány Szaud-Arábiában 100 százalék, míg az Európai Unióban 70 százalék körüli.
Egyes források szerint az ipar, a mezőgazdálkodás és a háztartások felelőtlen vízfelhasználása okozta/okozza a problémát. A kitermelt felszín alatti víz 65 százaléka öntözési, 25 százaléka ivóvíz-ellátási és 10 százaléka pedig ipari célt szolgál az ENSZ adatai szerint.
Az országhatárokat figyelembe nem vevő vízkészletek sikeres felszínre hozásának érdekében országok közti összefogásra lenne szükség. Erre jó példa Csád, Egyiptom Líbia valamint Szudán együttműködése. Ez szinte egyedülálló eset, ugyanis a vízért folytatott küzdelem a jövőben inkább konfliktusok forrása lehet, sőt, elképzelhető, hogy hasonlóan kiélezett verseny folyhat majd az élet bölcsőjének nevezett vízért, mint a kőolaj- ás földgázlelőhelyekért.