Klaus elnök éppen euroszkeptikus és nézetei, valamint a Lisszaboni Szerződéssel szemben kialakított hangos véleménye miatt hírhedt az EU-ban. Ő és Ganley már korábban is, találkoztak, legutóbb ez év júliusában, amikor Klaus felajánlotta Ganley-nek, hogy segít az EU-ellenes "Libertas" platformot páneurópai párttá alakítani.
A cseh elnök és az ír euroszkeptikus vezető találkozója igen érzékenyen érintheti a Szerződés kapcsán zajló uniós melodrámát, hiszen az ír kormány a decemberi EU csúcson kívánja bemutatni az "Lisszabon válságként" is emlegetett helyzetre kidolgozott megoldási "forgatókönyvet".
Ír kormányhivatalnokok az EurActiv-nak elmondták, "igen csalódottak", hogy egy ilyen találkozóra sor kerül és határozott egyet nem értésüknek adtak hangot. A forrás szerint a lépés "kétségbe vonható legitimitást ad a Ganley-féle vonalnak," ráadásul igen kényes időkben.
A Libertasnak időközben több váddal is szembe kellett néznie, mind Dublinban , mind Brüsszelben. Legutóbb a kampány finanszírozása kapcsán merült fel a szabálytalanság gyanúja.
A dolog pikantériája, hogy januártól éppen a Cseh Köztársaság veszi át az Unió soros elnökségét Franciaországtól, ráadásul a cseheknek is megvan a maguk "Lisszabon válsága". A cseh alkotmánybíróság - Klaus elnök személyes beavatkozásának hatására - a múlt héten kénytelen volt elhalasztani a Lisszaboni Szerződés alkotmányossági vizsgálatáról szóló döntését. Ez azt jelenti, hogy a cseh kormány - a korábbi reményekkel ellentétben - nem fogja tudni a soros elnöksége kezdetéig ratifikálni a Lisszaboni Szerződést Csehországban.
A megosztottság jele továbbá, hogy Prága polgármestere, Pavel Bem - aki nemrég jelentette be, hogy indulni fog a Polgári Demokraták (ODS) decemberi elnökválasztásán - ezen a héten bejelentette, hogy ellenzi a Szerződés ratifikációját. Klaushoz hasonlóan, Bem is "halott dokumentumként" tekint a Szerződésre.
A cseh hivatalnokok nem voltak elérhetőek a nyilatkozattételhez.