fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az EU komolyan veszi az energiapolitikát
2008. november 16., 10:18
Tegnap előtt új energiapolitikai csomagot terjesztett elő az Európai Bizottság, miután felismerte, hogy az energiahatékonyság területén elért eredmények ellenére, az Unió az eddigi keretek között nem fogja tudni teljesíteni az éghajlat- és energiapolitikájában meghatározott célokat.

Konkrét jogszabályokkal az energiahatékonyságért

A csomag jelentősége abban rejlik, hogy a hangzatos szavakat igyekszik a konkrét cselekvés nyelvére lefordítani. Így a fenntartható energiaellátás és az energiabiztonság stratégiai irányvonalainak kijelölése mellett, a csomag jogszabálytervezeteket is tartalmaz, hogy az energiapolitikai célkitűzések a gyakorlatban is megvalósulhassanak. Tekintve, hogy az Európai Unió energiafelhasználásának kb. 40%-a az épületekhez köthető, a csomag kulcsfontosságú területeként értékelhetjük az épületekre vonatkozó energiahatékonysági jogszabály megerősítését.

Komolyan veszi-e Magyarország az uniós célokat?

A 2002-es eredeti direktíva legismertebb eleme az épületek energiatanúsításáról szóló rész, melynek megvalósítása Magyarországon felemásra sikeredett. A hosszas szakmai viták és politikai csatározások után ez év júniusban megszületett kormányrendelet ugyanis több ponton is összeütközésbe kerül az uniós előírásokkal. A legjelentősebb két pont, hogy a használt lakások esetén 2009 helyett csupán 2012-től lesz kötelező az energiatanúsítvány kiállítása, illetve hogy a kötelezettség a közintézmények nagy részére nem vonatkozik majd, így például az önkormányzatokra, vagy az iskolákra sem.

Amellett, hogy az EU tagjaként kötelezettségünk, hogy jogszabályaink összhangban legyenek az Unió joganyagával, saját érdekünk is, hogy épületeink energiafelhasználását minél hatékonyabbá tegyük. A direktíva eredeti célja és sikeres bevezetése érdekében például az is elengedhetetlen lenne, hogy az állam tájékoztató kampány segítségével teremtse meg a jogszabály társadalmi elfogadottságát. Jelenleg ezt a tevékenységet Magyarországon egyedül az Energia Klub végzi Lakcímke kampánya keretében. Kiemelkedően fontos lenne továbbá, hogy a jogszabály célját átlátható, felhasználóbarát pályázati rendszer is támogassa. Hazánkban ez is hiányzik.

Egy új energiapolitika felé

Az uniós direktíva felújítása kitűnő alkalmat nyújt Magyarország számára, hogy végre felismerje az energiahatékonyságban rejlő lehetőségeket és lépjen. Mára széles körben elfogadott evidencia, hogy az energiahatékonyság egyszerre ad választ napjaink fő energiapolitikai kihívásaira: az éghajlatvédelem mellett a biztonságos energiaellátás megteremtését és a versenyképesség fenntartását egyaránt szolgálja. Az Energia Klub osztja Andris Piebalgs uniós energiaügyi biztos véleményét, miszerint "az energiával, illetve az energiahatékonysággal kapcsolatos beruházások adhatják meg azt a lendületet a gazdaságnak, amely a jelenlegi bizonytalan időkben szükséges."

(greenfo.hu)