fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Meddig terjed az EP-képviselők mentelmi joga?
2008. november 17., 17:03
Bármely parlament megválasztott képviselőinek feladata, hogy jogszabályokat alkossanak, amelyeknek aztán a jogkövető polgárok engedelmeskednek. Amikor egy EP‑képviselő megszegi a jogszabályt, az elkerülhetetlenül és jogosan váltja ki a nyilvánosság felháborodását. Nem csoda tehát, ha szinte mindenkit érdekel, meddig terjed az EP‑képviselők mentelmi joga?

"A mentelmi jog a képviselők indokolatlan kiváltsága"

Hamis. Az EP-képviselők mentelmi joga elsősorban a parlamentet, mint demokratikusan megválasztott intézményt védi. A mentelmi jog teszi lehetővé, hogy a parlament megőrizze kollektív, külső nyomásoktól mentes függetlenségét, valamint biztosítani tudja a szólásszabadság érvényesülését, illetve a képviselői mandátummal járó kötelezettségek teljesítését.

Az ókori Rómában a néptribunok külön védettséget élveztek annak érdekében, hogy szabadon gyakorolhassák feladatukat. Büntetés, sőt kivégzés várt arra, aki ezt a szabályt megsértette. A mai mentelmi jog is hasonló elképzelésen alapul. A választókat képviselőknek bizonyos garanciákat kell élvezniük, érzékeltetve szerepük fontosságát, így biztosítva mandátumuk zavartalan teljesítését.

Giuseppe Gargani (néppárti, olasz), az EP jogi szakbizottságának elnöke úgy véli: "a mentelmi jogot nem büntetlenségként, hanem a mandátum szabad gyakorlásának lehetőségeként kell felfogni".

Az uniós jog 1965 óta ismeri a mentelmi jog intézményét, miszerint "az Európai Parlament képviselői ellen nem indítható vizsgálat, jogi eljárás, valamint nem vehetők őrizetbe feladataik ellátása során kifejtett véleményük, vagy leadott szavazataik miatt".

"A különböző EP-képviselőket különböző mentelmi jogok illetik meg"

Igaz. A fent említett általános uniós jogszabályoktól eltekintve, az európai parlamenti képviselőket a tagállamuk szerinti választási törvények alapján választják meg. Ezért amikor saját államuk területén tartózkodnak, ugyanolyan mentességek és kiváltságok illetik meg őket, mint hazájuk parlamenti képviselőit. E jogok köre tehát országonként eltérő lehet! Amíg néhány tagállamban a mentelmi jog a parlamenti viták során gyakorolt szólásszabadság érvényesülésére korlátozódik, addig más országok széles körű védelmet biztosítanak a bűnvádi eljárások alól.

"Az EP-képviselőket nem lehet lecsukni"

Hamis. A parlamenti mentelmi jog nem biztosít menedéket az igazságszolgáltással szemben a törvényszegő képviselőknek. Választópolgárokként mindannyian tisztességes és becsületes magatartást várunk el képviselőinktől. Az Európai Parlament ugyanezt várja el képviselőitől. A parlamentnek ezért meg kell találnia a kellő egyensúlyt tagjai függetlensége, illetve saját, mint demokratikus jogalkotó gyűlés feddhetetlensége között. Amennyiben a parlament indokoltnak tartja, kezdeményezheti képviselői mentelmi jogának felfüggesztését. Nem lehet továbbá hivatkozni a mentességre olyan esetben, amikor valamely képviselőt bűncselekmény elkövetése közben tetten érnek.

"Az EP-képviselők nem lehetnek tehát biztosak a felől, hogy mentességük mandátumuk lejártáig fennmarad?"

Igaz. Az Európai Parlament Eljárási Szabályzata pontosan meghatározza, hogyan lehet felfüggeszteni egy képviselő mentelmi jogát.

- A tagállamok illetékes hatóságainak valamely képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére
irányuló, az Elnökhöz intézett kérelmét a parlament plenáris ülésén jelentik be. A képviselőnek jogában áll megvédenie mentelmi jogát.
- Az EP jogi szakbizottsága tesz ajánlást a mentesség és a kiváltságok fenntartására irányuló kérelem elfogadására vagy elutasítására. A bizottság felkérheti az érintett hatóságot, hogy indokolja kérelmét.
- A bizottság az érintett hatóság hatáskörére és a kérelem elfogadhatóságára vonatkozóan indokolással alátámasztott véleményt adhat, de semmiképpen nem nyilatkozhat a képviselő bűnösségével, illetve ártatlanságával kapcsolatban, sem arról, hogy a neki tulajdonított vélemény vagy cselekedetek indokolttá tesznek-e büntetőeljárást.
- A bizottság jelentését a képviselők a következő plenáris ülés alkalmával megvitatják, amiről aztán a vitát követő első szavazások óráján szavaznak.
- Az Elnök haladéktalanul értesíti az érintett képviselőt és az érintett tagállam illetékes
hatóságát a parlament döntéséről.

"Az EP-képviselők mentelmi joguk elvesztése esetén is megtartják széküket"

Igaz. Egyrészt, a mentelmi jog elvesztése nem az adott képviselő bűnös vagy ártatlan voltáról mondott ítélet, pusztán engedélyezi a peres eljárás megindítását a képviselővel szemben. Másrészt, még ha bűnösnek találtatik is a képviselő, az nem jár mandátuma automatikus elvesztésével. Erről a tagállamokban érvényben lévő jogszabályok rendelkeznek.

"Az EP-képviselők betyárbecsületből mindig megvédik egymást"

Hamis. A képviselők indokolt esetben megszavazzák képviselőtársuk mentelmi jogának felfüggesztését. 1979 és 2005 között 129, valamely képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére irányuló kérelem érkezett be a parlamenthez. Ebből 30 esetben fosztották meg az érintett képviselőket mentességeiktől és kiváltságaiktól.

(europarl.europa.eu)